Pokuta za používání elektřiny se může vyšplhat k milionům korun. Většina lidí ani netuší, že se dopouští něčeho zakázaného

Solární panely nemusí být vždy výhra. Za přebytek elektrické energie vám hrozí pokuty v řádech stotisícových částek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Za elektřinu vyrobenou fotovoltaikou, kterou v rámci tzv. přetoku odevzdáte do centrální sítě, můžete dostat opravdu vysoké pokuty. Solární panely se tak nemusí vždycky vyplatit.

Solární panely jsou způsob, jak ušetřit za elektřinu

Alternativní zdroje energie zažívají v poslední době obrovský boom a fotovoltaika patří mezi ně. Většina lidí si solární panely na střechy svých domovů pořizuje s jasným cílem: chtějí ušetřit za elektřinu. Málokoho by napadlo, že se vám solární panely mohou nehezky prodražit.

Na problém s tzv. přetoky upozorňuje web Evolty. Přetoky vznikají ve chvíli, kdy fotovoltaická elektrárna vyrobí více elektřiny, nežli je domácnost schopna spotřebovat. Tehdy se přebytková elektrická energie posílá do centrální distribuční sítě. Přebytky je možné odevzdávat zdarma, ale pouze v omezeném množství. Pakliže množství překročíte, riskujete vysoké pokuty.

Pokuty se mohou vyšplhat do řádu milionů korun

Pro mnoho lidí může být tohle zjištění šok. Zejména pak pro ty, kteří si solární panely pořídili s vidinou toho, že ušetří za elektřinu. Nyní nad nimi visí strašák v podobě pokut, které mohou dosáhnout i několika milionů korun. „Fotovoltaiku jsme si pořídili, abychom nemuseli tolik platit za elektřinu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že za přebytek energie, který odevzdám do centrální sítě, ještě mohu být pokutována,“ zlobí se čtenářka Pavlína J. z Říčan u Prahy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ptáte se, kolik můžete za přebytečnou elektřinu zaplatit? Částky to mohou být opravdu vysoké, pokud si situaci nepohlídáte. Web Události 24/7 zmiňuje, že za každý překročený kilowatt vám může být udělena pokuta ve výši 1713 Kč. V závislosti na typu napětí se odvíjí limit, od kterého poplatek nastává.

Solární panely mají své výhody i nevýhody. Pokud jejich pořízení zvažujete, nejdříve se informujte o jejich kladných i záporných stránkách.

Jak pracovat s přebytečnou energií?

Přebytky energie vznikají zejména během velmi slunečních dní, kdy lze podle webu ePřehledně dosáhnout cca 5-18 kWh za jediný den. Nabízí se tedy otázka, jak s přetoky pracovat.

Jednou z možností je odevzdat je zdarma do sítě, pokud nemáte uzavřenou žádnou smlouvu o výkupu takové elektřiny. Přebytek energie můžete prodat za spotovou cenu, kdy uzavřete smlouvu s některým z distributorů a ten ji vykoupí za momentální cenu na burze. Třetí možností je prodat přebytky za fixní cenu, opět musíte uzavřít smlouvu, ale tentokrát už prodáváte za cenu předem sjednanou.

Věděli jste, že za překročení limitu přetoků můžete dostat pokutu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články