Funkce pračky, které jsou úplně zbytečné: Místo toho, aby ulehčily práci, dělají přesný opak

Spousta spotřebičů disponuje funkcemi, které jen málokdo naplno využívá. V případě programů, na něž odkazují symboly na pračce, dokonce ani netušíte, co vlastně znamenají.

Programy pračky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pračky patří k nejvytíženějším spotřebičům v domácnosti. Výrobci se snaží vycházet vstříc zákazníkům, a tak pračky vybavují stále novými speciálními funkcemi, které mají usnadnit práci. Časově vytížené spotřebitele většinou zajímají zejména krátké režimy praní nebo systém odložení startu a v době nebývale rostoucích cen také spotřeba energie i vody. Valnou většinu ostatních vychytávek, které pračky nabízejí, málokdo využívá.

Některé programy jsou v celku zbytečné

Moderní pračky jsou vybavené řadou funkcí, které nejsou v každodenním životě pokaždé potřeba. Ovlivňují v podstatě jen vyšší cenu spotřebiče. Většinou se stejně při praní omezíte jen na základní trojku z nabízených funkcí. Prostě potřebujete, aby spotřebič prádlo vypral, vymáchal a odstředil. Pokud pračka nabízí programy, jako je například Bio Care, Aquaplus nebo Medic Rinse, stěží budete hledat uživatele, který knoflík s touto funkcí často mačká. Některé režimy praní jsou u praček v podstatě zbytečné.

Snadné žehlení

Tato funkce by měla zredukovat nežádoucí záhyby na prádle. V podstatě ale jde o to, že omezuje v pracím cyklu proces odstřeďování. To může znamenat, že prací prostředek a nečistoty se zcela neodstředí a mohou zůstat v bubnu. Navíc při této funkci dochází k dodatečnému odběru vody, což poznáte na vyúčtování.

Ruční praní

Šetrné praní v ruce má nahradit režim ručního praní při teplotě 30 °C s pomalým otáčením bubnu. Ve skutečnosti nemusíte kvůli této funkci za spotřebič připlácet. Stačí prát jemné tkaniny pomocí programu určeného pro syntetiku bez odstřeďování a na 30 °C.

Nastavení programu na pračce iZdroj fotografie: Depositphotos

Praní černého oblečení

Speciální program na praní černého prádla při nižší teplotě je další z nepříliš praktických funkcí, za které zbytečně budete připlácet při koupi nové pračky. Bohatě bude stačit, když použijete program Syntetika a Extra máchání. Aby černá rychle nevybledla, můžete k praní přidat i trochu octa. V každém případě perte tmavé oblečení naruby.

Automatické sušení

Některé kombinované pračky disponují i funkcí automatického sušení. Prádlo se ale nevysuší dokonale, obzvlášť pokud jste ho do pračky dali hodně.

Jaké zkušenosti máte s jednotlivými programy pračky?

Zdroj: UKWhiteGoods
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články