Jak dokonale vyčistit bílé tkaničky od bot | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Uzené tkaničky budou opět jako nové. Jedinečný chytrý fígl ušetří peníze a nadlidský úkol promění v zábavu

Uzené tkaničky budou opět jako nové. Jedinečný chytrý fígl ušetří peníze a nadlidský úkol promění v zábavu

Čištění bot je vcelku neoblíbené, ale opravdu nezbytně nutné. Co je však ještě horší, je zařídit, aby vaše tkaničky byly opět bílé.

tkanicky
Zdroj fotografie: Depositphotos

I když jsou vaše tenisky čisté a zářivé, pokud jsou vaše tkaničky špinavé, vaše boty vypadají hrozně. A především děti mívají velký problém s udržováním bílých tkaniček, protože když se jim rozvážou, tahají je po zemi a nemají problém s nimi vkročit i do bahna. Samozřejmě, že se dají tkaničky vyměnit, ale mnohdy je to docela drahá záležitost, a asi nikdo nechce kupovat nové tkaničky každou chvilku. A proto je jednodušší pořádně je vyčistit.

Nevkládejte tkaničky do sušičky

Téměř všechny bílé tkaničky jsou vyrobeny z bavlněných vláken, která lze bělit bělidlem na bázi chlóru nebo kyslíku. Ale pozor! Úzké a kulaté tkaničky jsou vyrobeny ze syntetických vláken a můžete je bělit pouze bělidlem na bázi kyslíku. Chlorové bělidlo by totiž poškodilo vnější bílá vlákna a odhalilo žluté vnitřní jádro, takže tkaničky vypadají stále zašpiněné.

nalevani avivaze do pracky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodně nedávejte žádné tkaničky do automatické sušičky, protože vysoké teplo může poškodit plastové špičky, které jsou na konci tkaniček.

Co budete potřebovat k vyčištění

 • Pračka
 • Skleněná nebo plastová miska
 • Starý kartáček na zuby
 • Síťový pytel na prádlo
 • Dřez nebo kbelík
 • Gumové rukavice
 • Sušák
 • Tekutý prací prostředek
 • Chlorové bělidlo
 • Bělidlo na bázi kyslíku
 • Odstraňovač skvrn

Nejprve vyndejte tkaničky z bot

Tkaničky by se měly prát odděleně od bot, aby bylo možné vyčistit každý malý kousíček tkaničky. Pokud jsou tenisky zablácené, držte je pod tekoucí teplou vodou, abyste odstranili přebytečnou špínu. Namočte starý zubní kartáček do tekutého pracího prostředku nebo odstraňovače skvrn a naneste ho na obě strany tkaniček.

napousteni drezu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Perte společně s bílým prádlem

Aby se tkaničky nezamotaly do pračky, bude nejlepší, když je vložíte do síťového sáčku na prádlo. Ten potom dejte mezi bílé prádlo, jako jsou třeba prostěradla, ručníky nebo bavlněné spodní prádlo a vyperte v teplé vodě s pracím prostředkem. Pokud máte bavlněné tkaničky, můžete použít také chlorové bělidlo. No a po vyprání pověste tkaničky na ramínko a nechte je pořádně usušit.

bile pradlo v pracce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Můžete prát i ručně, bez pračky

Do umyvadla napusťte horkou vodu a přidejte do ní půl lžičky tekutého pracího prostředku. Pokud perete tkaniček víc, zdvojnásobte množství vody a pracího prostředku. Ponořte tkaničky do roztoku a několik minut je ve vodě máchejte, aby se tkaničky pořádně namočily. Nechte tkaničky v roztoku asi půl hodiny. Nakonec zkontrolujte, jestli jsou pořádně vyčištěné. Jakým způsobem čistíte tkaničky vy?

Zdroj: Thespruce