Solární energie a úleva nejen pro peněženku

Dnes už asi každý chápe pochopitelnou popularitu alternativních zdrojů energie. Jde zejména o ekologickou úsporu, ale daleko větší váhu mají tyto zdroje z hlediska podporovaných systémů šetrných k životnímu prostředí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V současné době totiž již existují dokonalé eko domy, které se díky využití například solární energie řadí na přední místa. Navíc způsoby využití solární energie nejsou nováčkem v inovativních technologiích. Využití slunečních paprsků zná lidstvo poměrně dlouho a velmi úspěšně.

Solární panely a kolektory

Hned na začátku je třeba zmínit, jaký je rozdíl mezi solárními kolektory a solárními panely. Podstatný rozdíl mezi solárními systémy a solárními panely spočívá v tom, že první ohřívají chladicí kapalinu, zatímco druhé akumuluje elektřinu. Solární panely tedy přeměňují sluneční světlo na elektřinu, říká se jim také fotovoltaické moduly. Jejich kvalita a popularita stále stoupá, mohou mít různou velikost a je prokázáno, že jeden solární panel za rok vyrobí zhruba 250 – 450 kilowatthodin.

Solární kolektory jsou součástí topného systému domu a v podstatě znamenají nezávislost majitele domu na plynu nebo na elektřině. Solární ohřev vody lze také využít pro ohřev bazénu a pro kolektory všeobecně existuje několik variant zapojení. Vše je vhodné konzultovat s odborníky.

Výhody

Domácí solární elektrárna a solární energie všeobecně má samozřejmě své výhody. Není jich sice mnoho, ale každá výhody je významným bodem pro realizaci. Jde především o alternativní zdroj energie, tudíž se šetří životní prostředí. Tato možnost vytápění a ohřevu vody je bezpečná a není zde vyžadován další druh tradičního paliva. Majitel domu, který disponuje solárními panely je nezávislý na jiných zdrojích, sníží se náklady na vytápění a je zde také možnost prodeje energie jiným odběratelům. V současné domě existuje dotační program, který může pokrýt část investovaných nákladů na pořízení domácí solární elektrárny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat