Rané jarní cibuloviny plné barev aneb co zasadit na poslední chvíli

S prvními jarním sluncem vykukují i první barevné květy. Zasaďte na vaši zahradu či za okno tyto krásné, barevné cibuloviny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jarní cibuloviny hýřící barvami se objevují brzy na jaře, sotva začne tát poslední sníh. Tyto cibuloviny jsou často víceletými rostlinami či dokonce trvalkami a proto i bez naší péče rozjasňují naše okolí jaro co jaro. Pestré jarní cibuloviny se množí oddenkami v zemi či semenem. Tento proces tak probíhá každoročně bez našeho vědomí, tak proč si trochu nepomoci a nezasadit je tam, kde by se nám líbilo? Cibuloviny tak můžeme libovolně vybrat a namíchat odrůdy, které se k sobě hodí.  

Jak vysadit cibuloviny

Nejlepší pro výsadbu je brzký podzim. Vyberte si jakékoliv slunečné místo s vlhkou půdou. Z cibulovin se tak můžete kochat hyacinty, různými druhy kosatců, krokusy a také sněženkami. Krokusy jsou ve skutečnosti hlízy. Hlízy oproti cibulím nemají vrstvy, na místo toho jsou tvořeny pevnou stonkovou tkání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Před samotnou výsadbou namočte hlízy vybraných rostlin přes noc do vody. V den sadby vyhlubte díru nejméně třikrát tak hlubokou, jakou je samotná cibule rostliny. Do každé díry vložte zhruba 10 i více cibulí, nechte mezi nimi několik palců místa. Zahrňte zeminou a poté důkladně zalijte. Hnojení není nutné.

Nejoblíbenější rané cibuloviny jsou krokusy, modřenec a sněženky

Krásně jasné květy v barvách bílé, sytě modré a fialové nebo vzácně i růžové. Tyto květy milují především včely. Jako doplněk ke krokusu použijte větší čemeřici větší. To je trvalka, která kvete přibližně ve stejnou dobu, jako krokus.

iZdroj fotografie: Pixabay

Modřenec nebo také hroznový hyacint je známý pro své husté shluky modrých hroznových květů. Sněženky rostou planě a je jich všude dost. Pokud na vaší zahradu však zavítají jen vzácně, můžete je i vysadit. Tyto zářivě bílé květy s omamnou vůní vypadají skvostně vedle fialových skalniček.

Zdroj: BHG

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články