Energeticky nezávislý domek mladého páru | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Funkčně navržený a energeticky nezávislý minidům poskytuje pohodlí 4členné rodině. Těžko uvěřit, že má dvě patra

Funkčně navržený a energeticky nezávislý minidům poskytuje pohodlí 4členné rodině. Těžko uvěřit, že má dvě patra

Tento energeticky nezávislý domek leží na ovčí farmě a je úplně soběstačný. Mladý pár zde vytvořil bydlení snů pro svou rodinu.

adam dum okoli
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Tato rodina si pro sebe vytvořila skvěle navržený dům, který postavil manžel Adam a o interiér se postarala jeho žena Michelle. Adam je stavitel a Michelle interiérová designérka, díky čemuž mohl vzniknout opravdový dům snů. Pár se tak rozhodl kvůli neustále rostoucím nákladům na bydlení a nyní tak mohou žít bez hypoték a využívat své finance na zlepšování bydlení a zábavu.

Funkční a skvěle navržený mobilní domek

Kvůli rostoucím cenám nemovitostí se tento mladý pár rozhodl postavit si vlastní domek na odlehlém místě. Pro bydlení si vybrali ovčí farmu svého kamaráda, který jim dovolil jejich malý domek vybudovat na jeho pozemku. Celý domek je postavený pouze ze železa, bez použití betonu a decentně obložený dřevem. Kromě domku mají venku ještě dvě další kóje, v nichž je umístěna filtrace vody a rozvod pro solární energii.

Dům napájí šest solárních panelů a čtyři baterie, které dokáží uschovat nadbytečnou energii pro pozdější využití. Dům má záložní generátory pro napájení, pokud by solární panely nestačily, podle mladého páru je ale používá jen minimálně. Vzhledem k tomu, že se nacházejí na farmě, mají vody dostatek. Filtrují ji přes soustavu filtrů a jejich dům je tak plně soběstačný. 

Domek má prostorné místnosti

Podle designérky interiéru Michelle chtěli, aby každý, kdo vejde dovnitř neměl pocit, že se nachází ve stísněných prostorách. Všechny místnosti jsou tedy poměrně rozměrné. V prvním patře jsou dvě ložnice, jedna manželská a druhá dětská. Zdi obou ložnic se dají otevřít, jednak proto, abyste si nepřipadali příliš stísněně, a také proto, aby se do ložnic dostalo více tepla. Hlavní topení na tuhá paliva je totiž umístěno v kuchyni, která je zároveň jídelnou s rozložitelným jídelním setem. 

Součástí přízemí je také překvapivě rozměrná koupelna se sprchovým koutem a kompostovacím záchodem. V koupelně jsou rovněž úložné prostory na ručníky a ložní prádlo. Všechno ostatní je uloženo v kumbálu, který pojme oblečení a obuv celé rodiny. V kuchyni se nachází také myčka, která není v mobilních domcích úplně běžná. Samozřejmostí je i trouba a velká lednice. Vše je napájeno pouze solárními panely, případně bateriemi ukládajícími přebytečnou energii. 

Jaké další spotřebiče by se podle vás daly připojit na solární energii?

Zdroj: LivingBigInATinyHouse