Jestli se špatně staráte o strom na svém pozemku, riskujete pokutu 100 tisíc korun. Bude se na to přísně dohlížet

Za nedodržení vzdálenosti zeleně od elektrického vedení hrozí pokuta až 100 000 Kč. Denně ji riskují statisíce Čechů.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Máte na svém pozemku stromy? A staráte se o ně správně? Pokud ne, můžete dostat nemalou pokutu. Ta se může vyšplhat až na sto tisíc korun. Pokutu přitom riskují statisíce Čechů.

Máte na zahradě strom?

Ať zvedne ruku ten, jemuž na zahradě stojí strom. Byly by nás statisíce. Mnozí z nás přitom netuší, že riskují nemalý finanční postih. Pokud se o stromy na své zahradě nestaráte správně, může vám být udělena až stotisícová pokuta.

Mnoho Čechů nedodržuje vzdálenost zeleně od elektrického vedení, upozorňuje na problém web iRozhlas. A není jich zrovna málo, přičemž většinu by ani nenapadlo, že by se nad nějakou pevně danou vzdáleností stromů od elektrického vedení měli vůbec zamýšlet.

Jste povinni zajistit prořezávku stromů

Věděli jste, že pokud na vašem pozemku stojí strom, u kterého není dodržena zákonem pevně stanovená vzdálenost zeleně od elektrického vedení, je vaší povinností zajistit prořezávku? Informuje o tom web Bydlíme útulně. Mnoho z nás tohle vůbec netuší, nebo lépe řečeno – nějakou vzdálenost absolutně neřeší.

Je třeba zajistit, aby strom nezasahoval do ochranného pásma vedení elektrického proudu. Zde je třeba dodat, že velikost pásma se odvíjí od druhu vedení. A může nastat situace, kdy za majitele pozemku povinnost prořezu splní samotný distributor.

Dodržujete vzdálenost ochranného pásma?

Možná i vy máte na zahradě stromy a až do dnešního dne vás nenapadlo, že byste měli řešit vzdálenost dřevin od vedení elektrického napětí. U vysokého napětí je ochranné pásmo 7 metrů od krajního vodiče, vysvětluje web TN. U nízkého napětí je pak ochranné pásmo metr.

iZdroj fotografie: Czeva / Creative Commons / CC BY-SA

Do prořezu dřevin zasahujících do vedení se nemusíte pouštět na vlastní pěst. Nemusí to být bezpečné a jsou situace, kdy je lepší oslovit buď samotného distributora, nebo nějakou specializovanou firmu. Za ponechání situace „bez povšimnutí“ vám hrozí pokuta až 100 000 Kč, varuje Zlínský deník.

Jak správně provádět úpravu vegetace?

Pokud se do ořezávání větví pustíte sami, nikdy se nepřibližujte k vodičům blíže, než je stanovená minimální bezpečná vzdálenost, upozorňuje deník iDnes. Přibližovat byste se neměli nejen vy sami, ale ani nářadím, vybavením nebo samotnými větvemi.

Také je naprostý nesmysl pouštět se do tohoto úkolu po dešti nebo při zvýšené vlhkosti. Kombinace nevhodného načasování a nedodržení bezpečné vzdálenosti by mohla být důvodem úrazu elektrickým proudem.

Řešili jste někdy vzdálenost stromů od vedení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články