Péče o živý vánoční stromeček, aby vydržel co nejdéle krásný. Zcela zásadní je pravidelná výměna vody a správné ořezání

Zjistěte, na co se zaměřit při výběru živého vánočního stromečku, a jak o něj správně pečovat, aby mohl být co nejdéle dokonalou ozdobou.

                   

Většina lidí dává stále přednost živému řezanému stromku před tím umělým. Přestože každý rok musí věnovat čas, energii i peníze k jeho pořízení, ozdobení a udržení v co nejlepším stavu. Naštěstí podle webu iReceptář vám s péčí o něj pomohou jednoduché kroky, které jej udrží naživu a ve skvělé kondici opravdu dlouho. Důležitou roli hraje okolní teplota a výměna vody.

Podle čeho vybrat stromek

Abyste při výběru stromku měli jistotu, že nesáhnete vedle, zaměřte se především na barvu jehličí. Pokud se vám zdá být vybledlé, nejspíš je strom na prodejním místě už nějakou dobu. Vyzkoušet můžete také jednoduchý test, o němž jsme psali v dřívějším článku na adbz. Ten spočívá v tom, že kousek větvičky ohnete. Pokud zapruží, stromek je čerstvý a dlouho vydrží. Když naopak praskne, jedná se o skoro uschlý kousek.

Vypěstujte si doma vlastní vánoční stromeček, který nikdy neopadá. Je to jednodušší, než si myslíte

Nechte stromek ořezat

Tímto krokem zajistíte, že bude jeho kmen mnohem lépe přijímat vodu z nádobky ve stojanu nebo kyblíku. Využijte služeb prodejců vánočních stromků nebo sami doma ze spodní části kmenu uřízněte plát o tloušťce 2–3 cm a zbavte kmen kůry. Díky tomuto kroku dojde k uvolnění kapilár a lepšímu zavodnění celého stromku. Tento jednoduchý krok zajistí, že vám vydrží mnohem déle.

ozdobený vánoční stromeček iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám stromek dlouho vydržel, musíte mu dolévat vodu a nezanedbat jeho aklimatizaci

Stromek nejdříve aklimatizujte

Ať už se rozhodnete nazdobit stromeček v den jeho koupě, jako to děláme my, nebo jej napřed na pár dní uložíte do sklepa či do garáže, měli byste jej nechat při přesunu dovnitř aklimatizovat, jak je doporučováno v předchozím příspěvku na adbz. Vyhnete se tím teplotnímu šoku a předejdete předčasnému padání jehličí. Před přesunem jej proto na pár hodin umístěte do nevytápěné místnosti a teprve poté jej postavte na vybrané místo.

Vyměňujte pravidelně vodu

Nezapomeňte, že stromky potřebují mnohem více vody než jiné rostliny. Některé mohou spotřebovat až půl litru denně. Každý den proto její množství kontrolujte a doplňujte podle jeho potřeby. Snížíte tím riziko opadávání jehličí i ztrátu jeho svěžího vzhledu. Podle webu ZahradnickáKuchařka je vhodné zvlhčit i jeho jehličí, což potvrzuje i naše čtenářka Barbara P. z Jihlavy: „Aby měl stromek dost vody a vlhkosti, rozprašovačem postříkám i jeho větve. Díky tomu je krásný po celé svátky.“

Jak pečujete o živý vánoční stromeček vy, aby dlouho vydržel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články