Jak vybrat nejkrásnější živý vánoční stromek, aniž byste ho museli rozbalit
adbz.cz » Hobby » Jednoduchý trik, jak vybrat nejkrásnější živý vánoční stromek i bez rozbalování. Nedá se šlápnout vedle

Jednoduchý trik, jak vybrat nejkrásnější živý vánoční stromek i bez rozbalování. Nedá se šlápnout vedle

Před výběrem vánočního stromečku byste se měli rozhodnout, jaký typ stromku chcete. Při samotném výběru vám pak pomůže zaměřit se na tyto detaily.

vanocni stromek prodej
Zdroj fotografie: iStock

Než se pustíte do nakupování, měli byste si ujasnit, jaký vánoční stromek si ve svém domově představujete. Některé druhy mají husté větve, jiné řidší a dál od sebe. Některé stromky jsou šedomodré, jiné výrazně zelené. Určité druhy budou více vonět, a jiným zase bude rychleji padat jehličí. Svůj výběr přizpůsobte velikosti vašeho interiéru, aby se vám vybraný stromek do místnosti pohodlně vešel. Pokud se při výběru zaměříte na tyto parametry, rozhodně nevyberete špatně.

Zaměřte se na tvar a velikost

Jestli je stromek širokého kuželovitého tvaru nebo je úzký poznáte i bez jeho rozbalení. Širší stromky mají mohutnou a těžkou spodní část, kdežto ty úzké jsou i zabalené mnohem symetričtější a stejně široké téměř po celé své výšce. Podle toho, kam chcete stromek umístit, vybírejte i jeho tvar. Pokud budete stromek dávat ke stěně, nebude vám vadit, že má na jedné straně méně větví. Pokud chcete stromek umístit do prostoru, bez toho, aniž byste jej viděli rozbalený, se nejspíš neobejdete. 

Poznejte, jestli je stromek suchý 

Nejen různé druhy vánočních stromků, ale i stejné druhy stromů se mohou mírně lišit barvou podle toho, v jaké půdě rostly. Rozdíly v chemickém složení půdy mohou ovlivnit výslednou barvu jehličí. V každém případě by jehličí na stromcích nemělo být příliš uschlé. Takový stromek se nedoporučuje koupit, protože dlouho nevydrží. Pokud si nejste jistí, zkuste ohnout kousek větvičky. Pokud je stromek čerstvý, větev buda pružná, a když ji promnete, bude příjemně vonět. Větev na příliš suchém stromku se zlomí a nevydá téměř žádnou vůni. 

vanocni stromek skolka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stromek z lesní školky, nebo z lesa?

V lese mají stromy často málo místa k tomu, aby mohly růst rovnoměrně a symetricky. Jejich kmen bývá často křivý a jehličí může být různě opadané. Doporučováno je kupovat vánoční stromky z lesních školek na trzích nebo na schválených místech od osvědčených prodejců. Takto budete mít největší jistotu, že si domů přivezete stromek přesně podle vašich představ.