Při nakupování vánočního stromku je třeba si dát pozor na předmět podobný šišce. Jde o hnízdo hmyzu

Až se vydáte pro vánoční stromeček, nezapomeňte jej důkladně zkontrolovat. Kromě stavu větví se porozhlédněte i po netradiční šišce.

i Zdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Stromek plný ozdob neodmyslitelně patří k Vánocům. Pokud dáváte přednost tomu živému před umělým, pak byste při jeho výběru měli být obzvlášť opatrní. Nejenže vám některé kousky mohou doma brzy zvadnout, ale také si s nimi podle webu Deník můžete přinést i nevítané návštěvníky. Vyvarujte se především takových stromků, v jejichž větvi se ukrývá podivná šiška, která může sloužit jako hmyzí hnízdo.

Jak vybírat stromek

Tento vánoční symbol byste měli vždy vybírat s ohledem na místo, které doma máte. Podle vlastních preferencí vyberte určitý druh a pak se zaměřte na stav jeho větví, kmenu a jehličí, které vám prozradí, zda vám stromek vydrží dostatečně dlouho, o čemž jsme více psali už dříve na adbz. Kousek větvičky můžete zkusit také ohnout. Pokud je pružná, stromek je čerstvý, a když se zlomí, je téměř uschlý.

Na co si dát při výběru pozor

Než si vybraný stromek odnesete domů, ještě jednou se pusťte do jeho pečlivé kontroly. Nyní už se ale nezaměřujte na jeho vzhled, ale pokuste se najít cokoliv podezřelého. Jakmile narazíte na zvláštně vypadající šišku, informujte o tom prodejce. Ve skutečnosti se nejspíš jedná o hnízdo, ve kterém se může schovávat mnoho larev hmyzu, a ty byste si rozhodně domů přinést nechtěli. V teplém prostředí by se totiž mohly rozhodnout z hnízda vyklubat – v našich podmínkách může jít například o kudlanky, kterým oteplující se klima velmi svědčí.

Co s pochybným stromkem

Cokoliv, co se vám na stromku nebude zdát v pořádku, napřed konzultujte s prodejcem. Pokud vás ani on neujistí, že je bezpečné vzít si jej domů, obraťte se na odborníka. I při výskytu takového hmyzího hnízda však obvykle stačí jen danou větev nebo její část uříznout.

vánoční stromek iZdroj fotografie: Pixabay
Pozor na výběr vánočního stromku – mohou na něm být nevítaní hosté

Nemusíte se tak nutně vzdávat ideálního stromku, který vám na první pohled padl do oka. Větší pravděpodobnost zamoření hmyzem hrozí v případě, že si stromek přivezete z lesa, jak potvrzuje i naše čtenářka Alena K. ze Šumperka: „Máme vlastní les, ale často jsme si přivezli i spoustu pavouků a jiné havěti. Raději teď dáváme přednost stromkům od prodejců.“

Magické vánoční ozdoby na stromeček z ořechových skořápek. Dokonalost z obyčejného odpadu

Jak pečovat o vánoční stromek

Aby vám nazdobený stromeček vydržel co nejdéle, měli byste mu podle webu Dřevostavitel dopřát chlad a dostatek vody, kterou bude mnohem lépe absorbovat, pokud jeho spodní část zbavíte kůry, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Nezapomeňte mu také vodu pravidelně měnit, díky tomu bude jeho jehličí padat mnohem méně. Dobrou alternativou bývá také stromek v květináči, s ním ale osobně nemám žádnou zkušenost.

Jak a podle čeho vybíráte vánoční stromeček vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články