Vánoční stromek jen tak neopadá: Do stojanu je potřeba zasadit ho bez kůry, slaná voda mu dodá živiny

Aby vánoční stromeček vydržel krásně zelený a bohatý na jehličí co nejdéle, je potřeba se o něj starat. S tímto trikem zachováte vánočnímu stromečku jehličí mnohem déle.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dokud není nazdobený vánoční stromeček, není to ta pravá vánoční atmosféra. Pokud máte doma umělý vánoční stromek, problém s padajícím jehličím vás rozhodně netrápí. Naopak jej každý rok rozbalíte, nazdobíte, a až vás omrzí, opět vše schováte. Živé vánoční stromečky ale mají své kouzlo. Tento kousek přírody oživí váš prostor a navíc nádherně provoní domácnost. Jedinou nevýhodou je padající jehličí. Tomuto problému ale můžete z větší části předejít. 

Jak zabránit padání jehličí

Není možné zcela zabránit tomu, aby vánoční stromek nezačal po čase usychat a vadnout. Důsledkem toho přirozeně začne ztrácet své jehličí. Začátek usychání ale můžete výrazně oddálit. Požádejte prodejce, aby vám konec kmene zbavil kůry, a do stojanu nalijte vodu. Bez vrstvy kůry bude vánoční stromeček vodu lépe vstřebávat a vydrží déle čerstvý.

Stromek pravidelně zalévejte

Jakmile máte stromeček nazdobený a připevněný ve stojanu, pravidelně mu dolévejte vodu. Klidně každý den přilijte trochu teplé vody, aby měl strom dostatek závlahy. Jedině tak můžete co nejvíce oddálit opadávání jehličí. Občas můžete vodu obohatit tím, že do ní přidáte trochu soli a cukru. Stromek tak z vody získá i potřebné živiny a zůstane déle vitální. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stromek v květináči vydrží nejdéle

Pokud toužíte po stromečku, který opravdu dlouho vydrží, sáhněte po stromku v květináči. Díky zapuštěným kořenům do hlíny vydrží mnohem déle i ve vaší domácnosti. Se změnou teploty ale musíte postupovat pomalu. Nejprve stromek po zakoupení dejte na mírně chladnější místo. Teprve potom jej přesuňte do teplé místnosti. Teplotní šok by totiž stromeček nemusel přežít. Nedávejte jej vedle radiátoru a udržujte teplotu v místnosti mezi 20–22 °C. 

Výběr vhodného stromku

Jak rychle a jak často bude jehličí ze stromu opadávat záleží i na druhu stromku, který si vyberete. Smrk nejvíc voní, ale jehličí mu začíná opadávat mnohem rychleji. Kavkazská jedle naopak postrádá vůni, ale ztrácí mnohem méně jehličí. Jedle patří mezi odolnější stromky a jehličí neztrácí tak rychle, svou velikostí a objemem se ale hodí spíše do větších místností.

Kdy zdobíte vánoční stromeček vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články