Co nyní udělat, aby vánoční kaktus vykvetl přesně na svátky? Dodržení 3 pravidel přinese vánoční úspěch

Vánoční kaktus a jeho krásné barevné květy i vám můžou rozzářit štědrovečerní tabuli. Je také dobré znát triky jak si zajistit, aby vám vykvetl právě na Vánoce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční kaktus patří mezi oblíbené rostliny a není se čemu divit. Na stole vypadá díky svým květům opravdu hezky, kvete dlouho a navíc nepatří mezi rostliny náročné na obstarání. Jak se ale postarat o to, aby vykvetl právě na Vánoce a květy vydržely?

Jak se liší vánoční kaktus od běžných sukulentů?

Důležitý je fakt, že vánoční kaktus narozdíl od spousty dalších druhů kaktusů nepochází z horkého a suchého prostředí, jako jsou pouště nebo pláně. Ve skutečnosti tyto epifytické sukulenty pocházejí z tropických deštných pralesů jižní Brazílie, kde rostou na větvích stromů a absorbují vysokou vlhkost, skvrnité sluneční světlo a vysoké teploty. Nezacházejte s vánočním kaktusem jako s běžným kaktusem nebo sukulentem, protože nemůže snést stejné slunečné a suché podmínky jako jiné kaktusy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při výběru květináče pro vánoční kaktus nezapomeňte vybrat takový, který má na dně drenážní otvor. To pomáhá zabránit přemokření půdy. Růst kaktusu můžete ještě povzbudit speciální zeminou, která je k dostání přímo pro sukulenty. Je důležité zalévat tyto kaktusy pravidelněji než většinu sukulentů, ale také dávat pozor, aby půda nebyla příliš vlhká.

Jak se během roku o kaktus starat?

Rostliny by měly být udržovány na jasném, nepřímém světle. Ideální je okno orientované na východ nebo světlá koupelna. Vánoční kaktusy preferují vlhčí prostředí, díky čemuž je světlá koupelna nebo kuchyně dobrým místem k jejich pěstování. Příliš mnoho přímého slunečního záření ale může citlivé listy vybělit. Zalévejte každé 2-3 týdny, ale zalévejte pouze tehdy, když je horní třetina půdy suchá na dotek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V létě mohou být vánoční kaktusy umístěny na stinném místě na zahradě nebo na nevytápěné verandě, dokud teploty neklesnou pod 10 °C. Chraňte je před přímým venkovním slunečním zářením. Rostlinu také koncem jara seřízněte, abyste podpořili větvení a tím růst více květů. Jednoduše odřízněte několik částí každého stonku a rostlina se z rány rozvětví. Rostliny také doporučujeme během roku hnojit speciálním hnojivem.

Co udělat, aby vám kaktus na Vánoce vykvetl?

Ke spuštění cyklu kvetení musí mít kaktus přístup ke světlu pouze mezi 8 až 10 hodinami denně a trávit ve tmě alespoň 14 hodin po dobu alespoň šesti týdnů. Poupata se nejlépe tvoří, pokud je rostlina udržovaná v teplotách mezi 10-15°C. V době kvetení je pravidelná zálivka důležitější než kdy předtím. Pokud nemá kaktus v této fázi dostatek vody, může poupata shodit. Pokud se to ale stale, další rok může znovu vykvést.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je váš vánoční kaktus vystaven jakémukoli druhu stresu, rostlina pravděpodobně shodí květy. To by mohlo souviset s množstvím světla nebo náhlou změnou teploty, světla či vlhkosti. Rostlina může být citlivá na moučné brouky a v případě nadměrného zalévání může způsobit hnilobu kořenů. Pokud máte problémy, vyřízněte infikované oblasti a přemístěte je do čisté půdy.

Měli jste doma někdy na Vánoce tento druh kaktusu? A pokud ano, vykvetl vám?

Zdroj: Gardener’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články