Před odjezdem nechte před domem lžíci cukru. Vyplatí se to
adbz.cz » Hobby » Před odjezdem je dobré nechat před domem lžíci cukru: Včely z něj načerpají energii

Před odjezdem je dobré nechat před domem lžíci cukru: Včely z něj načerpají energii

Než se vydáte kamkoli na dovolenou, nechte před domem lžíci cukru. Podle ekologů může i takový jednoduchý trik velmi pomoci. V tomto případě je totiž řeč o včelách.

lzice cukr dvere
Zdroj fotografie: abcMedia

Tento hmyz není vždy milován. Pro někoho jsou včely dokonce pravidelnou překážkou před příjemně stráveným piknikem. Jsme na nich nicméně přímo existenčně závislí. Albert Einstein dokonce kdysi prohlásil, že jakmile vymřou včely, zbývá lidem asi rok života. Je to pravda, protože jde o kritickou součást přírodního ekosystému, kterou není schopen nahradit žádný další opylovač. Jejich počet na planetě bohužel setrvale klesá. Proč tedy ten cukr?

Populace, na které závisíme

Vědci jsou si jistí, že bez nich lidstvo nebude žít dlouho. Podobnou pozici jako kdysi Einstein zaujímá také britský zoolog a televizní moderátor David Attenborough. Ten poznamenal, že ačkoli se včely mohou zdát malé a bezvýznamné, mají obrovský úkol. Tento hmyz totiž opyluje třetinu veškeré potravy, kterou jako lidé sníme. Jenže co s tím dělat? Člověk totiž nemusí být zapáleným ekologem, aby respektoval přírodu a v rámci možností jí pomáhal.

Attenborough popsal některé jednoduché způsoby, jak udržet populaci včel, aniž by to člověka stálo moc námahy nebo peněz. Specialista proto doporučuje vzít lžičku běžného cukru, přidat k ní jen trochu vody a tento „mok“ nechat na zahradě nebo někde vně domu. Včely si ho najdou a z cukru doplní energii. Jestli spatříte někde na zahradě nebo v domě malátnou včelu, stačí dát do její blízkosti trošku tohoto roztoku. Hmyz si jej najde a po nějaké době se „postaví na nohy“.

Udělejte včelám domov

Další možností je vysadit na balkoně nějaké květiny. To se včelám bude rozhodně líbit. Jen se v tomto případě snažte vyhnout muškátům. Jedním z největších problémů moderních zahrad je vytrhávání veškerého plevele a lučního kvítí. Jakmile je vaše zahrada jen monotónní travní prostor, je pro včelu mrtvá. Luční kvítí jí poskytuje dost potravy, ale prakticky jakékoli zásahy zbavující trávu a porosty přírodní diverzity jsou pro tento hmyz pohroma.

vcela na kvetu
Zdroj fotografie: Pixabay

Chybu neuděláte, pokud budete mít na zahradě například hluchavky či různé dlouho kvetoucí květiny, klidně v květináči. Dá se postavit i tzv. čmelín, tedy jakési krmítko pro včely a čmeláky. Máte-li totiž na zahradě dost potravy, pravděpodobně se k vám vrací. Postavte jim tedy krytí před deštěm, ve kterém najdou vždycky něco na zub, respektive „do sosáku“. Jejich bzučení se vám za nějakou dobu stane tou nejpříjemnější venkovní hudbou.