Dnes o zlaté adventní neděli zapálíme již 4. svíci. Vyhněte se chybám a udělejte to letos správně. Duch Vánoc vám přinese štěstí

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem. Již tuto neděli tak zapálíte čtvrtou svíci na adventním věnci. Zjistěte, jaký je její skutečný význam.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte-li doma na stole položený adventní věnec, jistě znáte tradici, podle níž se každou adventní neděli zapaluje jedna svíce. Každá z nich má svůj specifický význam. První týden se zapaluje svíce naděje, druhý svíce klidu a pokoje, třetí týden svíce radosti a čtvrtý, poslední adventní týden, se zapaluje svíce lásky. V kostelech (a v některých domácnostech) se na Štědrý den či Boží hod vánoční zapaluje i pátá, tzv. Kristova svíce.

Tradiční význam čtvrté adventní svíce

Na úvod je potřeba připomenout, že se v různých církvích mohou zapalovat jednotlivé svíce v rozličném pořadí a také mohou mít jinou než tradičně uváděnou barvu. Ovšem jedno mají vždy společné – každá ze svící připomíná jednotlivé Boží atributy, jež předchází Kristovu příchodu na svět. Kromě toho vyjadřují i jednu ze čtyř částí vánočního příběhu. První týden je zasvěcen proroctví o příchodu Mesiáše, druhý následně vypovídá o Betlému.

Třetí týden je věnovaný pastýřům a jejich touze být svědky příchodu Ježíše. Poslední, čtvrtý adventní týden, symbolizuje zvěstování andělů o Ježíšově narození pastýřům. V pořadí čtvrtá adventní svíce se proto někdy nazývá i andělskou svící. Jejím nejhlubším významem je nicméně láska, která je protkána celým vánočním příběhem, jež se považuje za největší ze všech čtyř ctností a která provází Ježíše po celou dobu jeho působení na zemi.

Kristova svíce se zapaluje v pořadí pátá

Adventní věnec dekorovaný pěti svícemi se objevuje nejčastěji v kostelech a v křesťanských domácnostech. Na tradičním křesťanském adventním věnci jsou tak čtyři svíce po jeho okrajích a jedna uprostřed. Použité svíce mají i svoji tradiční barvuprvní, druhá a čtvrtá svíce jsou fialové, třetí adventní svíce je růžová a Kristova svíce je obvykle bílá. Bílá barva symbolizuje čistotu, bezúhonnost a světlo, které Kristus na pozemský svět přináší.

Aby se zdůraznilo, že to Kristus je důvodem naděje, pokoje, radosti a lásky, bývá pátá svíce vyšší a mohutnější než ty předchozí. Pátá svíce rovněž symbolizuje sjednocení, které Kristus svým příchodem na svět přináší. Samotný příchod Krista na svět (tedy pominutí starého a hříšného lidského bytí a začátek nového života, který má naději na spasení) mohou duchovní zdůraznit odstraněním čtyř svící po okrajích věnce a ponecháním pouze páté, středové svíce.

Co máte na předvánočním čase ze všeho nejraději?

Zdroj: Christianity

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články