Vánoční stromeček opadává zejména kvůli chybě, kterou lidé dělají hned na začátku. Se správnou péčí přitom vydrží až do jara

Milovníci živých stromků si přejí, aby stromeček vydržel krásný a zelený co nejdéle. Aby toho docílili, je třeba věnovat stromku trochu času – především výběru a správné péči.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Upřednostňujete-li každoročně živý vánoční stromeček před umělým, možná jste se již v minulosti setkali s takovými problémy, jakými jsou opadávání jehličí a předčasné usychání stromku. Tomu se dá naštěstí předejít, vyberete-li čerstvý stromek, náležitě ho připravíte na pobyt v bytě a věnujete mu nezbytnou péči.

Vyberte čerstvý strom

Vybrat stromek, který v bytě vydrží, vám pomůže několik indicií. Tou první je váha stromu. Čerstvý stromek je těžký, protože obsahuje velké množství vody. U čerstvě uříznutého stromu je na kmenu v místě řezu smůla mazlavá a lepkavá. Pokud se spojila do kapiček, je strom uříznutý delší dobu. Odloupnete-li kousek kůry, smůla z čerstvého stromku začne vytékat. Pokud žádná nevytéká, hledejte jiný strom.

Zaměřte se na jehličí

Mnohé o stromečku prozradí jehličí. Jehličky čerstvého stromku jsou lesklé, mají sytou barvu v odstínech od zelené po modrozelenou a line se z nich typická výrazná vůně. Ohněte jehličku mezi prsty, měla by se ohnout do tvaru písmene U. Pokud se ohýbá ve tvaru písmene V nebo se láme, znamená to, že strom už začal usychat. Pokud stromkem lehce klepnete o zem, nemělo by z něj opadat mnoho jehličí.

Nechte stromek aklimatizovat

Teplotní výkyvy mohou způsobit stromku teplotní šok, který se projeví opadáváním jehličí. Nespěchejte s přestěhováním stromečku do vytopeného bytu a dopřejte mu čas se aklimatizovat. Nechte stromek jeden den stát na verandě, zaskleném balkoně nebo chodbě. Poté ho přeneste na hodinu do nejchladnější místnosti v bytě, aby si zvykl na vyšší teplotu. Mezitím si můžete naplánovat, kam stromek postavíte.

Vánoční stromeček - správný výběr iZdroj fotografie: Depositphotos

Najděte vhodné místo

Na životnost a kondici stromečku bude mít vliv místo, na kterém ho v bytě umístíte. Bude-li v blízkosti krbu, kamen nebo topení, začne rychleji usychat a tedy i opadávat. Pozor ale i na průvan, který může stromku taktéž uškodit. Neumisťujte ho tedy ani ke dveřím, klimatizaci nebo oknům, kterými větráte. Stromku nepřidá ani suchý vzduch, přilepšíte mu tím, že umístíte do místnosti zvlhčovač vzduchu.

Stromek zalijte a nakrmte

Stromeček déle vydrží, budete-li s ním zacházet jako s řezanými květinami, tedy dbát na dostatek vody a vhodnou výživu. Na trhu jsou dostupné hotové tekuté výživy určené pro řezané stromky. Vytvořit výživu pro stromek můžete i doma. V 9 litrech vody rozpusťte dvě tabletky aspirinu, polévkovou lžíci cukru a špetku soli. Díky aspirinu se póry dřeva nezatáhnou a nepřestanou pobírat vláhu, cukr a sůl se postarají o výživu.

Podle čeho vybíráte vánoční stromeček?

Zdroj: Ozon
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články