Postavil si dům svýma rukama a rozhodně nelituje | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Vlastníma rukama postavil dům o velikosti 13 m², aby se vyhnul hypotéce. Za 420 tisíc korun má dokonalý domov

Vlastníma rukama postavil dům o velikosti 13 m², aby se vyhnul hypotéce. Za 420 tisíc korun má dokonalý domov

Pokud jste v poslední době začali čím dál tím častěji slýchávat o malých domečcích, asi se tomu ani nedivíte. Lépe se o ně pečuje a jsou nanejvýše skromné, co se financí týče.

joeluv maly dum
Zdroj fotografie: Se souhlasem Joel Weber

Říká vám něco jméno Joel Weber? Pravděpodobně ne, no není na škodu jej poznat. Díky své odhodlanosti žít lépe si totiž dokázal vybudovat vlastní domov. Pochází z Texasu, je to student a většina lidí v jeho věku dají za studentské bydlení v přepočtu na 17 000 korun měsíčně. On se rozhodl žít jinak, a tak si za necelých 420 000 pořídil vlastní domov, který mu říká „pane“.

Jak to vlastně celé začalo

Být studentem není jednoduché, jakmile studujete mimo své rodné město a je tedy vaší starostí si najít nějaké to bydlení. To Joel moc dobře věděl, sám se totiž ze začátku opravdu nějaký ten podnájem snažil najít. Čím víc nad tím ale uvažoval, tím menší smysl mu to dávalo. Jak si má našetřit do života, když většinu svých úspor dá v průběhu času do bydlení, které ani nikdy nebude doopravdy jeho?

Rozhodl se na to jít úplně z jiného úhlu. Půjčil si mnoho knih o architektuře z knihovny a na celou stavbičku využil všechny své finance, dokonce i nouzové zásoby. „Moc dobře jsem věděl, že tím hodně riskuji.“ vyjádřil se Joel samotný. Jak se ale říká, risk je zisk a tento jeden se tedy pořádně vyplatil. Sice je teď s úspory na mizině, ale má už něco vlastního, co mu nikdo jen tak nevezme.

Vytvořil si nejen vizuálně krásný domov

Za jeho finální výsledek by se hodil potlesk. Nejen, že si sám dokázal vytvořit bydlení, ve kterém se dá žít, ono ještě k tomu vypadá naprosto kouzelně. Hned, jakmile vejdete, vás přivítá menší obývák, který se ovšem díky stylovému zařízení vůbec malý nezdá.

Joel myslel na všechno a proto dům zařídil tak, aby do něj proudilo co nejvíce světla, což samozřejmě prostor opticky rozšířilo. Všechno je uvnitř slazeno do dřevěných tónů, dokonce má místo gauče dřevěnou lavici, jež na druhou stranu alespoň nezabírá tolik místa. Umí si vyhrát s detaily a zároveň to nepřehnat, což jde vidět na krásných polštářích a koberci, jež místnost mírně rozzařují či například tenkém a protáhlém obrazu hned vedle dveří.

V kuchyni se mu vaří zajisté dobře

Jakmile popojdete okolo schodů kousek za obývák, naleznete se v kuchyni. Ta opět, stejně jako obývák, vůbec nepůsobí tak drobně, než jaká ve skutečnosti je. Je v ní vlastně vše, co takový mladý muž může potřebovat. Sporák i s troubou jsou v černé barvě, díky čemuž mírně vystupují z jinak světlého designu zbytku.

kuchyne v mini domecku
Zdroj fotografie: Se souhlasem Joel Weber

Dřez je udělán sice bez odkapávače, ale právě díky tomu je na lince více prostoru na přípravu různých jídel. No a nakonec přihrádky rovnou pod linkou, kde si Joel může uložit vše potřebné bez nutnosti přidávání dalších poliček, jež by jen zabíraly místo. Výhoda tak malého prostoru dozajista je, že máte během chvilky všechno uklizeno. Nehledě na to, jak moc velký nepořádek jste předtím udělali a jak dlouho jste neuklízeli.

Ložnice je hned nahoře nad obývákem

K tomu, abyste se do ní dostali, musíte projít nahoru po schodech. A ani ty nejsou rozhodně jen tak obyčejné. Joel věděl, že v malém domě je potřeba využít každého centimetru a dle toho se také řídil. Proto jsou schody zároveň i policemi, do kterých si může odkládat různé věci. Od těch menších, jako jsou psací potřeby, až po větší, jako jsou talíře a jiné nádobí.

Dokonce si v tomto prostoru vytvořil i studijní koutek se židlí a psacím stolem. Originalita a nápaditost mu rozhodně nechybějí. Jakmile vyjdete nahoru, přivítá vás útulná postel s menším okýnkem pro denní světlo. V „ložnici“ se toho krom obrazu, menší komody a ventilátoru moc nenachází a to je jedině dobře. Pro dobrý spánek je totiž nanejvýše důležité, abyste se soustředili jen na spaní a neměli okolo sebe rušivé elementy.

Koupelna splňuje všechny důležité potřeby

koupelna v mini domecku
Zdroj fotografie: Se souhlasem Joel Weber

Dal si záležet opravdu se vším. Jakmile vejdete do koupelny, přivítá vás vlastní odraz v zrcadle, kde lze jinak vidět kousek obýváku a schodů. Je opět slazena do světlého dřeva, krom umyvadla, které je opravdu originální skříňky pod ním. Z kuchyně lze vidět, že si Joel vystačils obyčejným sprchovým koutem a v místnosti se vlastně nachází vše, co by tam mělo být.

Velkým bonusem je cestování domu

Napadlo vás, jak dlouho asi tak mladý muž vydrží na jednom místě a co, když se bude chtít přestěhovat jinam? Nemusíte se obávat o to, že by si v příliš mladém věku udělal zbytečný závazek. Tento dům má totiž jednu velkou a podstatnou výhodu. Možná jste si totiž všimli že je na kolečkách.

jak mini dum premistit 1
Zdroj fotografie: Se souhlasem Joel Weber

Dokáže totiž poněkud lehce cestovat, funguje vlastně jako takový přívěs. Takže ať už bude chtít Joel jít kamkoliv, jeho domov ho bude vždy doprovázet. A i kdyby jej už omrzel, již v tuto chvíli dostal nespočet nabídek, že mu dům za příznivé ceny odkoupí. Prodávat ho momentálně nechce, ale i kdyby, rozhodně se poté nebude mít špatně.

Jak by se vám v takovém mini domečku žilo, kdyby byl váš?

Zdroj: Treehugger