Vyčistí i ty nejšpinavější spáry, přitom se skládá jen z pár levných přísad. Chemie tohle nesvede

Čištění špinavých spár může být často náročný úkol, který vám dokáže zabrat mnoho času. Abyste si práci ulehčili, vyzkoušejte tuto účinnou směs.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na podlahových spárách se usazuje velké množství nečistot, které tam přetrvávají přesto, že povrch udržujete v čistotě a pravidelně jej vytíráte. Při vytírání dlážděné podlahy totiž mop nedosáhne do těchto mezer, takže se o jejich očistu musíte postarat jinak, a to použitím správné směsi a vybavení. Abyste spáry udrželi čisté, připravili jsme pro vás osvědčenou domácí směs, která vám pomůže udržet koupelnu a další místnosti co nejčistší a nejkrásnější. 

Domácí směs na čištění spár

Spáry mezi dlaždicemi mohou často zůstávat špinavé, a to přesto, že je neustále čistíte a snažíte se udržovat svou domácnosti v co nejlepším stavu. Naštěstí však i pro tento běžný problém existuje levné a poměrně snadné řešení. Abyste zanesené mezery vyčistili, stačí použít tuto osvědčenou směs z účinných ingrediencí, která vám pomůže problém vyřešit během několika minut. K její přípravě budete potřebovat: 

  • 7 sklenic teplé vody
  • 1/3 šálku citronové šťávy zakoupené v obchodě
  • 1/2 šálku jedlé sody
  • 1/4 šálku octa
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava čisticí směsi je pak již naprosto jednoduchá. Stačí všechny ingredience pořádně smíchat, poté je nanést na spáry na podlaze a následně nechat několik minut působit. Nakonec zašpiněná místa pořádně umyjte a nechte uschnout. Pokud zaznamenáte mastné zabarvení, použijte horkou vodu, do které můžete přidat 1 polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí. Ten vám pomůže mastnotu odstranit a udržet podlahu ještě hezčí. Dejte si také pozor, abyste na spáry příliš netlačili, protože je mnohdy snadné je poškodit.

Pro lehce znečištěnou spárovací hmotu

Pro čištění potřísněné spáry můžete také použít silný roztok z bělidla – stačí smíchat 3/4 šálku bělidla na zhruba 4 litry vody a směsí čistit všechny spáry pomocí malého kartáče nebo zubního kartáčku. Opět si dejte pozor, abyste spáry nedrhli příliš silně, neboť v opačném případě je můžete velmi snadno poškodit. Také je důležité, abyste používali ochranné brýle, aby vám bělidlo nestříkalo do očí, a udržovali prostor větraný (kvůli zápachu bělidla). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro hluboce znečištěné spáry

Pokud je spárovací hmota silně znečištěná nebo dokonce odbarvená, vhodným řešením je vyměnit ji za novou. Zakoupit ji můžete v obchodech s dlaždicemi, kde se často prodávají i s možností pronajmout si všechny potřebné nástroje. Jakmile ji však budete měnit, dávejte si pozor, abyste nepoškrábali okolní dlaždice. Poté prázdný prostor mezi dlaždicemi vyčistěte silným bělicím roztokem, naneste novou spárovací hmotu a utěsněte ji. Bělidlo nikdy nelijte na porcelán, protože by mohlo způsobit vznik důlků nebo žlutých či růžových skvrn.

Pro nové dlaždice a spárovací hmotu

Protože je spárovací hmota velmi porézní a náchylná k hromadění nečistot, začněte s jejím čištěním již z prevence. Pokud jste tedy nedávno instalovali novou spárovací hmotu nebo obnovili stávající spárovací hmotu v podlaze z dlaždic, snažte se ji udržovat v co nejlepším stavu. S tím vám dokáže pomoci speciální přípravek, který můžete zakoupit v obchodech s dlaždicemi.  

Jak se tyto užitečné triky osvědčily vám?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články