5 nejčastějších chyb, kterými ničíme naši pračku

Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Záruka je standardně dva roky, ale při správné péči může vydržet mnohonásobně déle.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Stačí se vyvarovat přešlapů, které zbytečně zkracují její životnost a způsobují četná poškození. 

Když dojde na nejhorší

Ceny se neustále zvyšují, a to se pochopitelně se týká i elektroniky. Pračka vždy patřila mezi dražší položky a ve spojitosti se zdražováním je při nákupu i opravách třeba sáhnout čím dál hlouběji do kapsy. Ne každý má ale našetřeno, aby mohl ze dne na den pořídit novou pračku bez pátrání po slevových akcích nebo speciálních nabídkách, díky kterým se výsledná cena lehce sníží. 

Hned ze začátku musíme říct, že ne každé poruše je možné přecházet. I když většina praček nabízí dlouhou životnost, jednoho dne jednoduše doslouží a vy budete muset koupit nový kus.

Pokud se to stane nečekaně, máte obvykle dvě možnosti, jak situaci řešit – sáhnout do finanční rezervy, nebo se spolehnout na pomoc v podobě půjčky. A jelikož ji nejspíš budete potřebovat opravdu rychle, nejspíš sáhnete po nabídce od nebankovní společnosti

Možností je celá řada, stačí filtrovat to, co vám v dané situaci maximálně vyhovuje. Rozhodujte se podle splátkového kalendáře, úroků, možnosti prodloužení, navýšení nebo naopak předčasného splacení. A hlavně si nezapomeňte spočítat, kolik ve finále přeplatíte.

Stop chybám, pračka se vám odmění

Pračka není samoobslužná, nestačí ji jen zapnout a nechat pracovat. Je třeba o ni pečovat, aby vám mohla sloužit dlouho nad rámec zákonné lhůty. Jak na to?

1. Čistota je základ 

Po pouhých čtyřiadvaceti hodinách, kdy se vlhké prádlo povaluje v bubnu pračky, začne bujet plíseň. Ta se pochopitelně neusazuje jen na oblečení, ale i ve spárách a skulinách. Bez pravidelného čištění je téměř nemožné zbavit se zatuchlého zápachu. Nepomáhají ani speciální přípravky nebo vonné esence. 

Je proto třeba šuplíky zbavit zbytků pracích prostředků, ošetřit těsnění kolem dvířek, odstranit z filtru všechny nečistoty a minimálně jednou za tři měsíce pustit pračku naprázdno na nejvyšší možnou teplotu, aby se její útroby pročistily

2. Nerovný boj s kamenem 

Vodní kámen je pračkám dobře známý a vyhnout se mu po letech používání téměř nelze. Za jeho vznikem stojí časté střídání teplé a studené vody – ze stejného důvodu s usazeninami bojují mimo jiné také varné konvice. Nezapomínejte tedy na pravidelné použití změkčovačů vody, které se významně podílejí na prodloužení životnosti pračky. 

3. Kvalitu prášku nepodceňujte 

Nejde zdaleka jen o cenu nebo značku, dbejte především na složení. Levné produkty škodí jak oblečení, tak i samotné pračce a zanechávají po sobě velké množství usazenin. Jejich odstranění je ke všemu náročné časově i finančně. Za kvalitní prostředky naopak jednorázově zaplatíte můžná více, ale ve finále se vám to vyplatí. 

4. Maximální objem je jen doporučení 

Některé pračky pojmou pět kilogramů prádla, jiné osm, velkokapacitní ještě mnohem víc. Je to jeden z klíčových parametrů během nákupu. O tom, že není radno limitní hodnoty překračovat, není pochyb. Ještě lepší je udržovat mírnou rezervu a neplnit pračku na maximum. 

Rozdíl je i ve složení prádla. Jsou v bubnu jen ponožky, slabší trička nebo lehké oblečení na sport? Pak pračka zvládne větší objem. U přehozů, povlečení, dek nebo osušek je to horší. Jde o velké kusy, které při namočení zmnohonásobí svou váhu a obtížně se s nimi manipuluje. V takovém případě je váhová rezerva nutná. 

5. Pračka nepatří do rohu 

Pračka se většinou vtěsná do vymezeného prostoru a bývá v místnostech bez možnosti větrání. Přesto vzduch a přirozené vysychání vnitřku potřebuje. Po každém použití je tak třeba nechat otevřeno, aby se uvnitř nemnožily bakterie, nevzniklo prostředí vhodné pro plísně a samotná pračka nebyla dlouhodobě vystavena vlhkosti. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články