Jestli vám na zahradě vyrostla tahle rostlina, za žádnou cenu ji nesmíte vyrýt ani přesadit. Hrozí za to pokuta 100 000 Kč

Pěstování této rostliny je nezákonné a navíc nebezpečné pro vaši zahradu. Pokud ji u vás najdou strážníci, můžete schytat nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho zahrádkářů se již nemůže dočkat na blížící se sezónu, neboť budou moci ukázat to, jak krásně se starají o své území a co vše dokáží vypěstovat. Někteří z nich si však neuvědomují, že existují rostliny, za jejichž přítomnost na svém pozemku můžete získat nemalou pokutu. Jedná se zejména o druh orchideje známý pod názvem růže galská, která navíc představuje poměrně velké nebezpečí pro vaše ostatní květiny a vesměs i celou zahradu. 

Pěstování růže galské je nezákonné 

Růže galská, známá pod vědeckým názvem prstnatec májový, je druh orchideje, která roste na českém území, ale její pěstování jako takové je nezákonné. Pokud byste ji tedy měli na své zahradě a strážníci nebo jiné pověřené osoby by to zjistili, můžete schytat pokutu ve výši až 100 000 Kč. Navíc tato rostlina potřebuje podle serveru Český rozhlas stejně jako některé další druhy orchidejí ke svému růstu specifické půdní houby, bez kterých by moc dlouho nedokázaly přežít. 

V případě, že byste si jí tedy někde v okolí svého města všimli a chtěli ji vyrýt a přesadit na svou zahradu, nejenže tím porušujete zákon, ale pravděpodobně to ani nebude fungovat. Totéž platí třeba i pro okrotici bílou z čeledi vstavačovitých, kterým se u nás daří obzvláště dobře. Na webu JakZdravě jsme také psali, jak můžete růst orchidejí ve své domácnosti podpořit aplikací česneku. Pomůže ve formě roztoku i zasyrova. 

Jak rozkvést orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos
Pěstování některých druhů orchidejí může skončit obrovskou pokutou.

Pozor na netýkavku žláznatou

Mezi další druhy, před kterými byste měli být na pozoru, patří netýkavka žláznatá. Ta je sice velmi krásná, ale rovněž i nebezpečná pro běžné české rostliny. Pokud byste ji tedy někde viděli, uděláte dle serveru Deník nejlépe, když jí zlomíte stonek. V opačném případě by roznesla spoustu svých semen, která by zahubila všechny rostliny v okolí. 

Jaké rostliny na své zahrádce pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články