Za sekání trávníku na vaší zahradě můžete od policie dostat pokutu 500 000 korun. Policie vám ji napaří raz dva

Možná jen málokoho by napadlo, že zanedbávání vlastního pozemku může vést k vysoké pokutě. Opak je pravdou.

i Zdroj fotografie: Hedwig Storch/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Aby tráva dobře rostla, je nutné se o ni s pravidelností starat. Pro někoho je to nepříjemná povinnost, někdo bere tuto činnost jako aktivní odpočinek a prostředek k vyčištění hlavy od pracovních a jiných myšlenek, jiný trávu seká velmi často, protože ho to zkrátka baví. Pro mě vyhrává druhá varianta a beru sekání trávy jako zábavu, relax, a ještě mám po dokončení dobrý pocit, že zahrada opět vypadá pěkně. Kdo ale neseká trávu rád a tento úkon odkládá někdy až příliš dlouho, by měl zpozornět, hrozí mu vysoká pokuta.

Pozorně čtěte vyhlášky obce

Ze zákona má každý povinnost starat se o svůj pozemek. Praxe ale často vypadá jinak. Je totiž spousta pozemků, které leží ladem, a ačkoli mají svého majitele, ten se o ně nestará. „O svůj pozemek pravidelně pečuji, soused ale jezdí dvakrát ročně a veškerý jeho plevel končí u mě,“ říká nešťastná Mariana N. z Mnichovic. A problém je na světě. Zatímco web Ekolist říká, že časté sekání trávy není z hlediska dlouhodobého sucha pro půdu správně, a naopak je vhodné nechat ji povyrůst, aby zadržela vlhkost, vyhlášky obcí bývají někdy až příliš přísné.

Obce velmi často řeší sekání veřejného prostranství, a zatímco mají spousty příznivců, když je tráva vyšší, setkávají se i s odpůrci. Podle webu Lidovky si občané při vyšším a bujnějším vzrůstu zeleně nejčastěji stěžují na množství klíšťat, nevzhlednost porostu a také zvýšenou koncentraci pylů, na které má spousta lidí alergii. Každá obec si upravuje vlastní vyhlášky, a protože se týkají i pozemků v osobním vlastnictví, je třeba si je dobře pročíst, abyste nečelili pokutě.

Zákon o rostlinolékařské péči mluví jasně

Tuto problematiku upravuje v České republice zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů. Podle tohoto zákona patří mezi základní povinnosti všech osob zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat. Za nedodržení hrozí fyzickým osobám pokuta až do výše 30 000 Kč, právnické osoby však neukázněnost může přijít až na 500 000 Kč.

Plevel na zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Přerostlý a bujný porost na zahradě vás může přijít draho

Největší hrozbou je plevel, který dokáže přehlušit všechny ostatní rostoucí organismy. Šíří se navíc velmi rychle, je tak i ve vašem zájmu se jej pravidelně zbavovat. Plevel můžete vytrhávat ručně, což ovšem může být dosti pracné, případně použít generacemi prověřené metody, jako například jedlou sodu s mýdlem či lékařský líh, jak jsme na adbz informovali.

Chcete trávník snů? Dejte pozor na jeho podzimní zalévání. Stačí málo a tráva nenávratně přemrzne

Posečenou trávu ještě dobře zužitkujete

Tím, že se budete o svou zahradu starat a trávník pravidelně sekat, si přilepšíte. O tom, že si z trávy si můžete udělat nesmírně účinný kompost, jsme na adbz radili již v jiném příspěvku. Suchou trávu prokládejte vlhkou a můžete přidávat i jiný rostlinný materiál, například listí či drny. Prokládání suchou vrstvou je ale velmi důležité. Kdybyste přikládali jen vlhký materiál, nerozkládal by se, ale hnil. Po roce je kompost hotový, v průběhu toho jej jednou přeházejte. Toto hnojivo je vhodné pro celou zahradu.

Jak často sekáte trávník?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články