Mrazák odmrazíte za 15 minut. Dvě levné ingredience udělají práci za vás
adbz.cz » Hobby » Žádné zdlouhavé odmrazování mrazáku: Sůl a citron mnohonásobně urychlí proces

Žádné zdlouhavé odmrazování mrazáku: Sůl a citron mnohonásobně urychlí proces

Pokud lednice nedisponuje beznámrazovou technologií, měli byste ji zbavovat ledu alespoň dvakrát do roka. S pomocí soli a citronu to zvládnete bez problémů.

Silná námraza mrazáku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Odmrazování ledničky je jednou z nejzanedbávanějších činností v domácnosti. Přitom pokud máte spotřebič, který nepatří k nejmodernějším technologickým výkřikům, měli byste to udělat alespoň dvakrát do roka. Když totiž lednice nedisponuje funkcí No Frost, vytvoří se v mrazicím prostoru dříve nebo později námraza, kvůli které se zvyšuje spotřeba elektrické energie. Pravidelnou údržbou se tomu můžete snadno vyhnout.

Nebudete muset čekat hodiny

Přestože odmrazování lednice není nejnáročnější činnost, kterou úklid domácnosti skýtá, spousta hospodyněk se do toho nehrne. Nestačí totiž jen vypnout spotřebič a čekat, až se led rozpustí. Musí se vyskládat všechny zásoby, jejichž provizorní uložení mimo zimní sezonu bývá problematické. Navíc je třeba vymýt a ideálně i vydezinfikovat vnitřní prostory lednice, což nějakou chvilku zabere. Nic příjemného není ani čekání, až námraza roztaje.

Výrobci doporučují odmrazovat lednici zhruba dvakrát do roka. Led v mrazicím prostoru by neměl být tlustší než půl centimetru. Jakmile přesáhne centimetr, je to znát nejen na výkonu spotřebiče, ale zejména na jeho spotřebě. Pokud se námraza tvoří relativně rychle, je třeba přikročit k odmrazování i častěji. Existuje spousta způsobů, jak proces odmrazování můžete urychlit, aby se potraviny uložené v chladu na balkoně nebo ve sklepě nezkazily.

Zabere voda, sůl a citronová šťáva

Vyrukovat na led se špachtlí, kladívkem, nožem, šroubovákem nebo jinými nástroji ale není zrovna nejlepší nápad. Při mechanickém odstraňování námrazy byste mohli poškodit i samotný spotřebič. Někteří lidé proces rozpouštění urychlují s pomocí horké vody nebo fénu. Oba způsoby relativně rychle námrazu rozpustí, většinou do půl hodiny. Pokud ale nebudete opatrní, můžete poškodit povrch lednice. Teplotním šokem by se mohl začít odlupovat nebo praskat.

uklid lednice zena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zkušené hospodyňky sázejí na osvědčenější metodu. Díky jejich triku zmizí led během několika minut. V podstatě jde o podobný princip, jako když během zimy silničáři ničí led na silnicích. Potřebovat budete jenom 300 mililitrů vody a 2 lžičky soli. Obě ingredience rozmíchejte v nádobě s rozprašovačem. Pro odstranění zápachu můžete do roztoku přidat i 20 mililitrů citrónové šťávy nebo kyseliny citronové. Pak už jen stačí led postříkat a do minuty začne mizet doslova před očima.