Jednoduché pěstování rostlin pouze ve sklenici vody
adbz.cz » Hobby » S použitím sklenice vody si lze snadno vypěstovat botanickou zahradu doma na parapetu. Jde o nenáročný způsob pěstování bez půdy pro každého

S použitím sklenice vody si lze snadno vypěstovat botanickou zahradu doma na parapetu. Jde o nenáročný způsob pěstování bez půdy pro každého

Jednoduché a nenáročné pěstování rostlin ve sklenici vody. Jak správně na to a které druhy květin jsou pro tuto metodu nejvhodnější?

hydroponicke pestovani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hydroponie, nebo též hydroponické pěstování rostlin, je moderní a také velmi účinný a nenáročný způsob, jak pěstovat rostliny bez půdy. Tato metoda je velmi vhodná například pro alergiky, kteří se musí vyvarovat každé bakterii. V běžné hlíně nebo půdě se totiž nachází hned celá řada nejrůznějších bakterií, plísní a jiných nechtěných potvůrek. Nejenže má tento styl pěstování mnoho výhod pro pěstitele, ale je prospěšný také pro samotné rostliny. Které druhy jsou k hydroponii nejvhodnější a jak přesně se o ně starat?

Výhody hydroponického pěstování

Hydroponické pěstování rostlin funguje na principu odhalených kořenů ponořených ve vodě nebo v jiném vhodném roztoku. Hned první výhodou tedy je, že na kořeny krásně vidíte, a máte tak přehled o zdraví rostlinky. V půdě se totiž mnohdy stane, že kořeny začnou jednoduše uhnívat nebo odumírat a vaše rostlinka spolu s nimi, aniž byste tušili, kde nastal problém. Další výhodou je, že ji tak nemusíte několikrát za život pracně přesazovat, čímž si ušetříte nejen práci, ale i finance.

hydroponie
Zdroj fotografie: Unsplash

V půdě se také nachází celá řada nejrůznějších druhů bakterií a plísní, které mohou být nepříjemným problémem například pro alergiky. U hydroponického pěstování ale takový problém nehrozí, a tak není nutné si tuto zálibu odepírat. A navíc: mnohým rostlinám se při hydroponickém pěstování daří mnohem lépe než při pěstování v běžné hlíně. Které jsou tedy ty nejvhodnější druhy pro hydroponii?

Amarylka

Amarylka, nebo též hvězdník je nenáročná cibulová rostlina, která ke svému štěstí a prosperitě nepotřebuje téměř nic. Stačí ji pouze umístit do sklenice s vodou a na světlé místo, kde už není třeba další péče. Výhodou také je, že tato rostlinka snese suchý vzduch i nižší pokojovou vlhkost a není třeba ji pravidelně hnojit.

hydroponicke pestovani amarylky
Zdroj fotografie: Unsplash

Šáchor papírodárný

Šáchor, jinak nazýván také papyrus, je odolná mokřadní rostlinka, která je při správné péči schopná vás rychle přerůst. Na svou starostlivost je však naprosto nenáročná a vystačí si s vodou, několika kameny na ukotvení a slunným místem. Vodu však pravidelně měňte za čistou –⁠ úspěch pak na sebe nenechá dlouho čekat.

Hyacint

Další krásná rostlinka cibulovitého druhu, která svou omamnou vůní udělá radost každému milovníkovi květin. Čím však potěší ještě více, je její naprostá nenáročnost na pěstování a podmínky, díky čemuž je u ní hydroponie opravdu dobrou volbou. Opět k tomu stačí jen několik kamenů na dno nádoby, čistá voda a slunné místo a můžete se těšit na tuto kvetoucí voňavou krásku.

hydroponicke pestovani hyacintu
Zdroj fotografie: Unsplash

Orchidej

Orchidej je exotickou rostlinkou milující vlhko a teplo, která se u nás rychle stala oblíbenou a žádanou. Díky svým vzdušným kořenům je ale naprosto vhodná také k hydroponickému pěstování, kdy jí postačí pouze nádoba s čistou vodou a umístění na teplém a slunečném místě. Pro lepší výsledky můžete do vody občas přidat tekuté hnojivo nebo stimulátor růstu.

Sukulenty

Dalším oblíbeným druhem pro hydroponii jsou sukulenty, které se obecně řadí mezi velmi nenáročné, avšak rozkošné druhy rostlin. Pěstovat se dají například v akváriu nebo teráriu se zvýšenou vlhkostí, ale také pouze v nádobě s vodou umístěné opět na teplém a slunném místě. Je jich nesčetné množství a jejich kombinováním získáte vskutku krásnou sbírku.

hydroponicke pestovani sukulentu
Zdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Vertical Roots