Před usednutím si zkontrolujte záchod. Z mísy může vylézt pavouk i potkan
adbz.cz » Hobby » Před usednutím se vyplatí zkontrolovat toaletu. Potrubím může prolézt žába, pavouk i potkan

Před usednutím se vyplatí zkontrolovat toaletu. Potrubím může prolézt žába, pavouk i potkan

Pokud uslyšíte podivné zvuky vycházející s vaší toalety, je možné, že se k vám přes kanalizační systém dostal nezvaný zvířecí návštěvník.

mysi zachodova misa
Zdroj fotografie: iStock

Na první pohled to může znít jako z hororového filmu, ale realita může být ještě děsivější. Vaše toaleta může stát v cestě nepříjemným divokým stvořením. Toalety jsou teplými místy s vysokou vlhkostí vzduchu, což z nich dělá lákavé úkryty pro různé druhy škůdců. A když počasí venku není přívětivé, tito živočichové se snaží hledat nový domov – a někdy nacházejí cestu přímo do našich domácností. Kteří návštěvníci na vás mohou z toaletní mísy vykouknout?

Potkani a pavouci

Nejpravděpodobnější návštěvník vaší toalety bude potkan, zvíře, které se stalo noční můrou mnoha lidí. Potkani jsou známí svou schopností přežít a přizpůsobit se různým prostředím. Mohou plavat v kanalizaci a najít cestu ven přes potrubí, a dokonce i naše toalety, jak uvádí portál iReceptář. Možná to zní až příliš hrozně, ale případy, kdy se potkani objevili v záchodových mísách, nejsou zas tak ojedinělé. Ostatně na jejich cestu potrubím se můžete podívat i na videu z YouTube kanálu National Geographic, které najdete na konci článku.

Další příchozí návštěvníci z toalety můžou být pavouci. Tato situace není určitě častá, ale například v Austrálii se dle BBC takto objevil v záchodové míse poměrně velký pavouk z čeledí Atracidae (mívají tělo dlouhé až 5 cm). I když pavouci sami o sobě plavat nedokážou, mohou se dostat do potrubí a překvapit člověka na toaletě. Pavoukům obecně nevoní citron, tudíž je zde možnost, jak jim zabránit vstup na toaletu. Pro mnoho z nás to není zrovna pohodlná představa, ačkoli samotná pavoučí přítomnost může být mírnějším šokem než ta potkaní.

toaleta cistic ruce rukavice lahev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Exotičtější návštěvníci

Mezi další nezvané hosty patří žáby a hadi. Ano, i tato exotičtější stvoření se mohou objevit v toaletách. Některé druhy hadů jsou zručnými plavci a mohou najít cestu kanalizací až do mísy, ačkoli tyto případy jsou známy spíše z USA, Thajska a dalších zemí, jak dále uvádí BBC. Každopádně jde o noční můru, kterou asi nikdo nechce zažít. Žáby, ačkoli v místech s teplejším podnebím častější, jsou dalším návštěvníkem, který se může kanalizací dostat až do koupelny, zmiňuje web Hunker.

Jak se ale s tímto problémem vypořádat? Nejlepší obranou je prevence. Ujistěte se, že vaše kanalizace a toalety jsou dobře udržované a nepropustí nepříjemnou návštěvu. Rozhodně nevhazujte do záchodu žádné potraviny, které lákají hlodavce – nepoužívejte toaletu jako odpadkový koš. Existují dokonce zpětné klapky do kanalizace, které jsou průchozí při cestě ven, ale dovnitř nepronikne nic. Pravidelná údržba a monitorování stavu potrubí mohou zabránit nepříjemným setkáním na toaletě.

Raději se obraťte na profesionály

Pokud se vám přeci jen stane, že se na toaletě setkáte s nezvanou návštěvou, zachovejte klid. „Nejdůležitější je opravdu zachovat chladnou hlavu, záchod ideálně zavřít a položit na něj těžší předmět tak, aby zvíře neuniklo. Pak nás zavolejte,“ radí profesionální deratizátor z východních Čech. Nezkoušejte se s divokými zvířaty vypořádat sami a zavolejte profesionály. Dbejte na bezpečnost a hygienu toalety a budete mít klid.