Odežeňte myši rychlostí blesku i v prosinci | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Odežeňte myši rychlostí blesku i v prosinci. Staročeský trik s heřmánkem funguje lépe než kupované pasti

Odežeňte myši rychlostí blesku i v prosinci. Staročeský trik s heřmánkem funguje lépe než kupované pasti

Boj s hlodavci je vždycky složitý, ale přesto existuje několik způsobů, které vám mohou pomoci. Jsou mezi nimi šetrnější i krutější metody.

mys list podzim
Zdroj fotografie: Pixabay

Myši dokáží být nepříjemnými spolubydlícími. Obzvláště přes zimu mají nedostatek potravy, a tak je to táhne k vám domů. Proto je hlavním krokem v boji s hlodavci čistota, zbytky jídla v popelnici nebo kompostu a potraviny v uzavíratelných nádobách. Máte-li podezření na myší invazi, chraňte i peřiny, oblečení či knihy. Jestliže se vám nechce hned volat deratizátora, můžete zkusit několik osvědčených tipů.

Najděte, kde se skrývají

Pokud se vám podaří zjistit, odkud myši vylézají, máte z půlky vyhráno. Myším stačí sebemenší dírka, proto je nutné projít celou půdu či sklep a podle výkalů, zápachu myší močoviny nebo stop po zoubkách se pokusit najít odkud vylézají. Díru je pak nejlepší ucpat betonem, sádrou nebo ekologickou utěsňovací pastou.

mys past odchytova
Zdroj fotografie: Pixabay
Odchytová past

Dobrou úspěšnost mají klasické pastičky, dřevěné i kovové, jen pozor na lepové, ty jsou u nás zakázané. Pastiček je potřeba rozmístit více a s různými návnadami, doporučuje se například chlebová kůrka opečená na slanině, klasicky sýr a ořechy, nebo mezi myšmi oblíbená čokoláda. Návnadu umístěte kolmo ke zdi spouštěcím mechanismem dolů, aby myš nemohla přeběhnou druhou stranou a předčasně past aktivovat.

Nechte je prchnout před kočkou nebo heřmánkem

Nejméně brutální metodou je použití vůní, kterým se myši vyhýbají. Mezi ně patří heřmánek, levandule, máta nebo česnek. Do repelentu můžete dát roztok máty a vody a postříkat jím myší cestičky, stačí jen část. Myším lze uvařit čaj, do heřmánkového čaje prolisujte česnek, a namočte v něm odličovací tampony, které potom rozmístěte do inkriminovaných míst. Místo čaje lze použít mátový olej s křemelinou.

kocka mys odchyt
Zdroj fotografie: Pixabay

Nejpřirozenější způsob hubení myši je za pomoci dravců. Nejspolehlivější jsou kočky zvyklé přežívat venku, ale i někteří psi, například knírači. Jestliže si nechcete nebo nemůžete pořídit živého lovce, ptejte se ve zverimexu po hadích výkalech. Had je pro myši přirozený predátor a jeho zápach je odradí. Mezi nejmodernější styly odpuzování myší patří ultrazvukové plašiče, které lidské ucho nezachytí, ale myší ho nesnese. Nevýhodou je, že ultrazvukové vlny neprojdou zdí, proto se musí dávat zvlášť do každé místnosti.

Jakým způsobem bojujete s myšmi vy?

Zdroj: The Spruce