Hlodavci se vašemu domu zdaleka vyhnou, díky koriandru
adbz.cz » Hobby » Důvod, proč někteří skladují koriandr po kilech: Hlodavci jeho pronikavou vůni nenávidí

Důvod, proč někteří skladují koriandr po kilech: Hlodavci jeho pronikavou vůni nenávidí

Myši a krysy nejsou zrovna vítanými společníky v blízkosti domů. Vyzkoušejte trik, který je od vašeho obydlí spolehlivě odradí.

koriandr zahrada trhani
Zdroj fotografie: iStock

Najít hlodavce, jako jsou krysy a myši, pobíhající kolem domu není nic příjemného. Obzvlášť myši mohou nepozorovaně proklouznout a pustit se do vašich zásob. Hlodavci mohou také přenášet nejrůznější choroby, a je tak lepší předcházet tomu, aby se do domu vůbec dostali. Pokud nechcete kolem domu sypat jed na krysy, vyzkoušejte mnohem bezpečnější variantu, díky níž se hlodavci vašemu domu vyhnou.

Semena koriandru hlodavcům vůbec nevoní

Koriandr (Coriandrum sativum) je bylina s dlouhou historií kulinářského i léčebného využití. Málokdo však ví, že semena koriandru mají i přirozené repelentní vlastnosti, které hlodavce odradí od pobytu v jejich blízkosti. Pronikavá vůně semínek obsahuje esenciální oleje, jež působí jako silný odstrašující prostředek pro krysy a myši. Jsou tak bezpečnou a ekologickou variantou, jak vyřešit problém s hlodavci v okolí domu.

Použití semínek koriandru jako bariéry

Jedním z účinných způsobů, jak použít semena koriandru, aby se zabránilo krysám a myším ve vstupu do vašeho domova, je vytvoření bariéry kolem pozemku. Semena koriandru najdete ve většině obchodů s potravinami nebo ve specializovaných obchodech s kořením. Budete však muset koupit větší množství, abyste vytvořili dostatečnou bariéru.

Pro aktivaci esenciálních olejů a zvýraznění vůně rozdrťte semínka koriandru na hrubý prášek pomocí mixéru nebo hmoždíře. Zkontrolujte dům i jiné objekty, do nichž nechcete, aby se nezvaní hosté dostali. Utěsněte všechny díry, mezery a praskliny, kterými by se mohli dostat dovnitř. Mezi běžné vstupní body patří mezery kolem dveří, oken a technických otvorů.

miska koriandru
Zdroj fotografie: Freepik

Rozemletá semínka koriandru hojně posypte poblíž vstupních bodů i po obvodu svého pozemku. Zaměřte se na oblasti, kam se hlodavci s největší pravděpodobností pokoušejí proniknout. Síla koriandrové bariéry se časem sníží v důsledku povětrnostních podmínek. Proto občas budete muset dávku doplnit. Pokud řešíte problém s hlodavci každoročně, pak můžete zvážit pěstování vlastního koriandru, a ušetřit tak prostředky na jeho nákup.

Vyrobte si sáčky s koriandrem

Další metodou, jak použít koriandr proti hlodavcům, je vytvoření vonných pytlíčků. Vezměte malé kousky látky nebo síťoviny a naplňte je drcenými semínky koriandru. Sáčky pevně zavažte provázkem nebo gumičkou. Umístěte je tam, kde se běžně vyskytují hlodavci nebo kde máte podezření na jejich přítomnost. Mezi vhodná místa patří skříně, police ve spíži a rohy místností.

krysy
Zdroj fotografie: Freepik

Udělejte preventivní opatření

Účinnost sáčků se semínky koriandru se časem sníží. Vyměňte je každých pár týdnů, nebo když jejich vůně začne mizet. Udržujte také okolí domu v čistotě. Zvláštní pozornost věnujte zbytkům jídla, které hlodavce láka nejvíce. Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách. Také příliš bujná vegetace kolem domu poskytuje hlodavcům dobrý úkryt, proto ji pravidelně stříhejte.