Jak dát myším definitivní STOPku: Existují pachy, které k smrti nenávidí. Obyčejné koření z kuchyně ochrání celý dům

Myši a potkani znamenají pro jakýkoli prostor obývaný člověkem řadu nepříjemností. Krom poškození zařízení přenášejí četné choroby a roztoče, kterým se chceme vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zaručenou cestou je většinou použití chemického jedu nebo služeb profesionální deratizační firmy. Ne vždy je však takový postup použitelný. Pokud osídlili potkani rodinný dům, budou se uvnitř pravděpodobně nacházet i děti, domácí mazlíčci, zdravotně postižení nebo starší lidé. To všechno omezuje použití dosti toxických látek. Jak se tedy v těchto případech potkanů zbavit? Existuje množství lidových, přesto však velmi použitelných receptů.

Vyhnání pomocí amoniaku

Na hlodavce celkem dobře působí amoniak, který je odpuzuje jasně štiplavým zápachem. Smíchejte asi 2–2,5 šálku amoniaku a 200 mililitrů vody. Do roztoku ještě přidejte 2–3 lžíce pracího prášku. Výslednou směs dejte na dětem a zvířatům nepřístupná místa. Pravdou však je, že může dojít k nepříjemným následkům. Jestli se vám totiž mrtvolky potkanů nepodaří následně najít, zápach vás bude doma strašit ještě dlouhou dobu.

Hranice s pomocí černého pepře a bobkového listu

Mletý černý pepř vydává vůni, kterou myši všeho druhu jednoduše nenávidí. Pokud jste si tedy jejich přítomnosti vědomi, jejich cestičky a stanoviště důkladně postříkejte právě tímto roztokem. Když navíc částice pepře vdechnou, vyklidí pole ještě rychleji. Druhým trikem je bobkový list. Tato bylinka jim voní, během trávení ale začne uvolňovat další látky. Jde o tzv. sekundární metabolity, které jsou pro myši a potkany silně toxické.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Strach myší z mátového oleje

Jestli vám dosud zmíněné metody připadají příliš kruté, je tu ještě šetrnější způsob, jak hlodavce z domu dostat. Použijte mátovou esenci, která působí na čichové receptory zmíněných hlodavců. Výhodou je použitelnost i v rodinách s dětmi. Pro lidský nos je tento postup jak bezpečný, tak i příjemný. Jednoduše do mátové esence namočte několik chomáčků vaty a umístěte po obvodu vašeho bytu.

Kouzlo s koriandrem

Velmi štiplavá je pro myši také vůně koriandru. Chcete-li ošetřit prostor bytu, vezměte čerstvé větvičky, zrna nebo formu prášku. Umístěte ho do rohů a na těžko dostupná místa. Hodí se také do kuchyňských skříněk.

Divoký rozmarýn neboli Ledum

Tato bylinka obsahuje oleje s velmi pronikavou vůní. Myším se samozřejmě nelíbí, takže se jí obloukem vyhnou. Nejjednodušší je zasadit ho do květináče a dát na několik míst domova. Můžete také použít aromalampu a esenciální olej.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup po opuštění prostoru

Jakmile potkani a další vetřelci vyklidí pole, vaše práce nekončí. Potřebujete jim totiž zablokovat veškeré přístupové cesty. Hlavně různé škvíry, trhliny a díry. V ideálním případě použijte těsnicí pěnu a jemné kovové mřížky, takže do vašeho obydlí už nemohou proniknout.

Klíčové prvky prevence přilákání

Krysy do vašeho domu něco přilákalo, proto je potřeba se vyvarovat některých návyků:

  • Co nejčastěji zametejte podlahu a nenechávejte na žádném povrchu drobky.
  • Odpadkový koš mějte vždy uzavřený, aby se do něj potkani ani jiní hlodavci nemohli dostat.
  • Když najdete mrtvé zvíře po požití smrtících prostředků, nezvedejte ho holýma rukama. Jsou to přenašeči roztočů a infekcí. Ideální jsou rukavice, v nouzi použijte třeba rukáv nebo kleště.

Jakého vetřelce jste měli doma naposled?

Zdroj: Cleanipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články