Zapíchejte do květináče sirky: Jednoduchý fígl našich babiček
adbz.cz » Hobby » Zápalky pokojovkám poskytnou dvojí péči. Stačí je zapíchat do květináče nebo je vylouhovat ve vodě

Zápalky pokojovkám poskytnou dvojí péči. Stačí je zapíchat do květináče nebo je vylouhovat ve vodě

Už naše babičky zapichovaly do květináčů zápalky, aby se zbavily nemilých škůdců v zemině. Zkuste to také, je to jednoduché a levné.

Pokojové rostliny a zápalky
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Každá květina vyžaduje specifickou péči, ať už s ohledem na množství zálivky, světelné stanoviště, hnojení či zastřihování. Ať už se snažíte o vaše kvetoucí krásky starat sebevíc, čas od času se objeví různí škůdci, kteří vaše snažení tak trochu kazí. Bojovat se s nimi dá ve formě různých postřiků, ať už kupovaných, či podomácku dělaných. Někteří ale žijí přímo v hlíně a nejsou tak na první pohled úplně viditelní. Právě s těmito škůdci se můžete jednoduše vypořádat, a to použitím zápalek.

Zapíchněte zápalky do květináče

Pokud vidíte, že vaše květina chřadne, může to mít několik vysvětlení. Půda může být přemokřená, či naopak velmi suchá a vliv může mít i změna stanoviště, na které byla rostlina zvyklá. Nejčastěji ale za takovým náhlým nezdravým vzhledem rostliny stojí právě škůdci žijící v půdě. Může se jednat například o smutnice, které si libují v mokrém a teplém prostředí a postupným okusováním kořínků likvidují vaši rostlinu, až začne žloutnout a vadnou a následně uhyne.

Jednoduchým krokem je zapíchnutí několika zápalek hlavičkou dolů přímo do květináče s hlínou. Zápalky by měly být asi 5 cm od kraje květináče. Na menší květináč si vystačíte se 2–3 kusy zápalek, ale čím je květináč větší, tím více zápalek použijte. Květináč se zapíchnutými zápalkami zalijte a nechte 2 dny působit, poté vyměňte za nové. Hlavičky zápalek obsahují hodně chlorečnanu draselného a síry, které půdu dokonale dezinfikují a zbaví ji tak i nežádoucích škůdců.

Krabička zápalek
Zdroj fotografie: Piqsels

Připravte si i tekuté hnojivo

Ze zápalek si můžete připravit i tekuté hnojivo. Do konve dejte asi 15 kusů zápalek, doplňte vodou a nechte odstát do druhého dne. Hlavičky zápalek se za tuto dobu stihnou rozpustit. Tímto hnojivem zalévejte květiny přibližně každých 14 dnů. Vzhledem k většímu objemu můžete konví pokropit i záhony.

Bohužel množství účinných látek není příliš vysoké, takže tento prostředek může jen stěží nahradit jiná běžně používaná hnojiva. I tak si však můžete po čase všimnout na rostlinách některých pozitivních změn.