Úhlavní nepřítel molů: Vratič obecný. Stačí dát jeho květy do skříně a už se neobjeví

Natrhejte si na procházce kytici z vratiče obecného a vložte ji do skříně. Jeho vůně vás zaručeně zbaví molů i některých dalších škůdců. Navíc vám provoní celý dům.

potravinový mol i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moli patří mezi největší domácí škůdce, kteří se velmi rychle rozmnožují a zamořují potraviny uložené ve skříni. Nejčastěji je najdete v těstovinách, některých luštěninách, cukru, čaji i sušených bylinách. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se jich snadno a rychle zbavit. Pomůže vám tato volně rostoucí bylina, která je odežene svou výraznou vůní.

Jak potravinoví moli škodí

Tento drobný létavý hmyz se živí sypkými surovinami. Často se dokáží prokousat i papírovým obalem nebo se vtěsnat do opravdu malé trhlinky, a tu si postupně zvětšit. Kromě toho, že se živí sypkými potravinami, taky se v nich rozmnožují a pohybují. Navíc mohou svou přítomností přenášet škodlivé bakterie. Jakmile je ve své domácnosti jednou najdete, měli byste se jich co nejdříve zbavit a zbylé suroviny před nimi zabezpečit.

Jak se účinně zbavit molů

Abyste moly ze své domácnosti jednou navždy vypudili, nejdříve musíte najít místo jejich výskytu a rozmnožování. Jediná samice dokáže naklást až 400 vajíček, ze kterých se po 8 dnech líhnou larvy. Z toho důvodu mohou poměrně rychle zamořit celou vaši kuchyň. Důkladně prohlédněte všechny uskladněné potraviny a zbavte se všech, které jeví známky přítomnosti molů. Poté skříňky důkladně vyčistěte a otřete od všech dalších nečistot. Vratič obecný vám pomůže, aby se moli už nikdy nevrátili.

potravinový mol iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak využít vratič proti molům

Mnoha lidmi je tato bylina považována za plevel, přestože se jedná o druh, který se rozhodně vyplatí mít na své zahrádce. Svou výraznou vůní odpuzuje nejen potravinové moly, ale taky pavoukovce, včetně klíšťat, i komáry. Lze ji vysadit na strategická místa v zahradě a užít si tak nerušený čas při relaxaci nebo jiných aktivitách s celou rodinou.

Běžně se však vyskytuje taky na některých loukách a pastvinách. Kvete zpravidla v červenci a srpnu, kdy jsou její účinky díky květům nejsilnější. K vypuzení potravinových molů vám postačí pár kousků čerstvých nebo sušených bylin, které jednoduše vložíte do skříní s uloženými potravinami. Vložit kytici můžete taky do šatní skříně a snížit tak riziko výskytu šatních molů.

Jak předejít výskytu molů

Pokud tito škůdci u vás nenajdou zdroj potravy, nejspíš se rádi sami přesunou do přívětivějšího prostředí. Z toho důvodu se vyplatí zainvestovat a předejít tomuto problému. K tomu vám mohou posloužit plastové nebo skleněné uzavíratelné nádoby, přes které se škůdci k uskladněným potravinám nedostanou. Díky průhlednému povrchu navíc snadno uvidíte stav, v jakém se potraviny nacházejí a v případě jejich kontaminace je lze rychle zlikvidovat.

Jak zatočit s potravinovými moly

Jak bojujete proti potravinovým molům doma vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články