Afrikány mají úžasnou funkci –⁠ tedy ne jen tu ozdobnou. Touto metodou pěstování vás navíc zahltí květy už v květnu

Aksamitníky jsou okouzlující rostliny, které svou vůní odeženou všechny savé i žravé škůdce z vaší zahrady. Jejich vysazením tedy neprohloupíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Afrikán neboli aksamitník (Tagetes) patří mezi okrasné rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Charakteristické jsou květy hrající odstíny žluté, oranžové či červené a vykrajované listy tmavě zelené barvy. Vzhled ovšem není jeho jedinou předností. Vyniká v naprosté nenáročnosti na pěstování. Vůně, kterou vydává, navíc odpuzuje velkou škálu škůdců zahradních a polních plodin (např. mšice nebo mandelinky).

Jak vysévat aksamitníky

Rostlinku, která je vysoce odolná vůči suchu a napadení patogeny, vysévejte nejlépe od poloviny března do konce dubna. Pokud tento termín dodržíte, dočkáte se v květnu prvních poupat. Co se týče substrátu, vyberte ten pro výsev a množení. Poté, co jím naplníte pěstební nádoby, na jeho povrch rovnoměrně rozprostřete osivo aksamitníku. Nakonec přidejte slabší vrstvu zeminy a proveďte zálivku. Květináč umístěte na slunné místo, nejlépe na okenní parapet.

Dopřejte jim dostatek prostoru

Aby došlo ke klíčení (přibližně za 4–⁠5 dní), je třeba udržovat okolní teplotu pohybující se okolo 25 °C. Pokud nemáte možnost dodat rostlinám dostatečné teplo, vysejte jejich semena hlouběji (cca do 6–8 centimetrů). V půlce měsíce května, tedy po skončení jarních mrazíků, vzrostlé sazenice vysaďte na venkovní záhon. Spon dodržte 40×40 cm u odrůd větších, 20×20 cm u středních a 15×15 cm u menších.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pěstování aksamitníku můžete proces předpěstování přeskočit a přistoupit rovnou k výsevu ve venkovním prostředí. Úkon lze ovšem provést až v druhé polovině května, kdy nehrozí zmrznutí klíčků. Květů se při této metodě dočkáte v průběhu července. Počínejte si takto:

  1. Ve sponu 30(40)x30(40) cm vytvořte 5 cm hluboké jamky.
  2. Vysejte osivo, které přikryjte alespoň 1 cm silnou vrstvou zeminy.
  3. Vydatně zalijte.
  4. V případě menší vzdálenosti mezi rostlinami nebo vysetí většího množství semen do jamky vytrhejte po vzejití slabší kousky.

Nejlepší hnojivo pro afrikány

Abyste si zaručili bohaté kvetení aksamitníků, aplikujte k nim vhodné hnojivo. Nejlepších výsledků se dočkáte s přípravky bohatými na fosfor a draslík, jako je např. superfosfát. Sáhnout ovšem můžete i po domácí alternativě. Rostliny perfektně vyživí dřevěný popel, který v množství 0,5 kg rozpusťte v 1 l vody a použijte jako zálivku. Živinný roztok rostlinám navíc dodá i dávku hořčíku a vápníku.

Kterou odrůdu aksamitníku běžně pěstujete?

Ušetřete za osivo a skliďte si ho z vlastních afrikánů. Není na tom nic těžkého

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články