Máte doma šváby? Víme, jak se jich můžete účinně a levně zbavit
adbz.cz » Hobby » Máte doma šváby? Víme, jak se jich můžete účinně a levně zbavit. Musíte ale jednat rychle, jinak to bude průšvih

Máte doma šváby? Víme, jak se jich můžete účinně a levně zbavit. Musíte ale jednat rychle, jinak to bude průšvih

Švábi milují vlhké prostředí, můžete se s nimi proto potkat i ve vaší prádelně. Zbavte se jich jednoduše pomocí jedlé sody, citrónu nebo esenciálních olejů.

svaby doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Šváby si většina lidí spojuje se špinavým a zanedbaným prostorem, ovšem není tomu vždy tak. Možná vás překvapí, na kterých místech vaší domácnosti můžete švába potkat. Ideální místo pro život tohoto hmyzu je prádelna. Milují vodu a tělesný pach člověka, kupy špinavého, ale i čistého prádla jsou pro ně doslova rájem.

Švábi se umí schovávat v kapsách od kalhot

Pokud necháváte špinavé prádlo na podlaze déle, než je zdrávo, tak si koledujete o pěkný problém. Švábi milují kupy špinavého i čistého prádla, a když už se k vám jednou nastěhují, pak není jednoduché se jich zbavit. Umí se totiž mistrně schovávat v zákoutích oblečení. Dokáží se ukrýt v kapucích mikin nebo v kapsách kalhot. Do takto obsazených svršků pak většinou nadělají exkrementy, díky kterým se mohou šířit bakterie a také spory plísní.

Hladoví švábi mohou vaše oblečení také postupně užírat a zanechat v něm díry. Své o tom ví pan Lumír L. z Litoměřic: „Když jsem šel po dlouhé době prát, našel jsem své oblíbené košile děravé, a dokonce plesnivé. Myslel jsem, že to byli moli, ale pak jsem na dně koše našel několik švábů a dost jsem se vyděsil. Vůbec jsem nechápal, jak se tam dostali.“ Pan Lumír se naší redakci svěřil, že se švábů nadobro zbavil až s pomocí profesionální firmy.

Pokud máte se šváby také problém, tak předtím, než přistoupíte k odborné dezinsekci, zkuste vyzkoušet některý z domácích receptů. Dle webu HouseDigest stačí položit na talíř nakrájenou cibuli posypanou jedlou sodou. Talíř pak umístěte tam, kde se švábi nejčastěji vyskytují, a počkejte, až jedlou sodu spolknou. Švábi po jejím požití doslova prasknou a jejich likvidace už nebude tak složitá. Pravděpodobně však budete muset metodu několikrát opakovat, než se zbavíte všech švábů v domě.

švábi v domácnosti
Zdroj fotografie: Pexels
Švábi nejsou v domácnostech vítanými hosty

Zafungují i citróny nebo esenciální oleje

Web Hobbio pak radí použít k boji proti švábům obyčejné citrusy. Švábi nenávidí jejich vůni a velmi silně je odpuzuje. Dobrým tipem je přidat několik kapek citrónu do vody, se kterou vytíráte podlahu. Vaši domácnost to příjemně provoní a šváby zase naprosto otráví. Na stejném principu funguje také vůně oblíbených esenciálních olejů, které spolehlivě odpuzují nejen šváby, ale i spoustu jiných druhů hmyzu.

Nejlepším a také nejlevnějším způsobem, jak se zbavit švábů, je nevytvářet jim za žádných okolností vhodné podmínky k životu ve vaší domácnosti. Prádlo tak raději perte co nejdříve a v prádelním koši ho nenechávejte příliš dlouho. Látku, která se dostala se šváby do kontaktu, pak vyperte na nejvyšší stupeň v pračce, a to ideálně několikrát. Na adbz si můžete přečíst i několik dalších tipů, jak zatočit s nezvanými hmyzími hosty v domácnosti.