Pomerančová kůra pomáhá v boji proti myším | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zneškodněte myši pomocí pomerančové kůry. Efektivní fígl chalupářů, jak se zbavit nevítaných hostů

Zneškodněte myši pomocí pomerančové kůry. Efektivní fígl chalupářů, jak se zbavit nevítaných hostů

Pomerančová kůra není pouze odpadním produktem. Mnoho farmářů ji začalo používat v těžkých dobách, kdy se na farmě přemnožují myši a způsobují nemalé škody.

mys
Zdroj fotografie: Depositphotos

Myši jsou zvířata, která mohou připadat některým lidem roztomilá. Jiní se jich bojí a další je kupují jako krmnou potravu pro hady nebo na chov. Pokud se myší vyskytne hodně, mohou způsobit velké potíže. Myši jsou všežravci, a proto se objevují na různých místech. Na farmách se začaly přemnožovat a farmáři proti nim začali bojovat s pomocí pomerančové kůry.

Kde končí pomerančová kůra

Jestliže jste si někdy zkoušeli doma vyrobit pomerančovou šťávu, tak možná víte, že z celého procesu při výrobě šťávy vznikne velké množství pomerančové kůry, kterou poté vyhodíte do odpadků. Faktem je, že při výrobě pomerančové šťávy se pouze polovina celkové váhy tohoto ovoce přemění na džus. Další polovina včetně pomerančové kůry je vedlejší produkt, který nemá využití.

kura pomerance
Zdroj fotografie: Pixabay

Některé domácnosti mají na zahradě kompost, do kterého dávají produkty přírodního původu. Tam se rozloží. Tato varianta odpadu je lepší než vyhodit kůru do odpadkového koše. Z koše jde odpad na skládky nebo se spálí. Tím vzniká oxid uhličitý a jiné skleníkové plyny. Jeden výrobce se rozhodl tento produkt využívat na pomoc zemědělcům, kteří bojuji proti myším.

Výrobce se rozhodl pomoci farmářům

Společnost Eastcoast Foods and Beverages, rodinný podnik třetí generace australsko-italské daruje jejich pomerančovou kůru farmářům. Ti ji mají používat v případě, že nemají pro dobytek a ovce nedostatek jídla. Zemědělci této společnosti zaplatí pouze za přepravu kůry. „Celkově vyrobíme asi 150 000 litrů džusu za týden z 200 akrů ovoce. Takže jen za jeden rok jsme schopni zemědělcům darovat 200 tun pomerančové kůry,“ řekl generální ředitel této společnosti Samuel Lentini.

pomerancovy dzus
Zdroj fotografie: Pixabay

Darování pomerančové kůry touto společností je pouze další způsob, jak mohou zemědělcům pomoci překonat další druh boje, tentokrát proti myším. Kůra je potřebná hlavně v dobách sucha, kdy se myši přemnožují a způsobují nemalé škody všem farmářům. Pokud jsou myši přemnožené, vzniká i myší mor, který se jinak nazývá leptospiróza. Ta se přenáší na člověka i na zvířata a je velice nebezpečná.

Farmáři bojují s přemnoženými myšmi

V těchto dnech se na nás kvůli pomerančové kůře obracejí farmáři více než kdy jindy, protože spoustu obilí a sena, kterým museli krmit svá hospodářská zvířata, sežraly myši. Farmáři nám říkají, že myši se z nějakého důvodu pomerančové kůry nedotknou.“ Navíc se k přemnožení přidal i myší mor. Nejvíce postižené oblasti jsou v Novém Jižním Walesu, jižním Queenslandu, severní Victorii a Jižní Austrálii.

hlodavec mys
Zdroj fotografie: Pixabay

Farmáři mají při práci hodně problémů. Mezi velké potíže patří sucho, záplavy a myší mor. Craig Rayner je chovatelem dobytka a ovcí. Během sucha obdržel darem pomerančovou kůru od rodiny Lentini. Ten ji použil primárně pro své ovce jako jídlo. Není to sice ovcemi preferovaná potravina, ale časem si na ni zvyknou. Mezi jejich hlavní potravu patří suché krmivo (zrní, seno), ovoce a čerstvá tráva.

Pomerančová kůra pomáhá proti výskytu myší

Dále tento chovatel vysvětlil, že pomerančová kůra mu neslouží pouze pro ovce. Je účinná i v boji proti myším na jeho pozemku. „Za jednu noc jsem tu měl až 150 myší,“ řekl Rayner. Tyto hlodavci mu zničily tři čtvrtě tuny obilí v každém pytli. Za normální situace na farmě viděli maximálně jednu myš za dva týdny. Pomerančová kůra mu pomáhá v boji proti výskytu myší.

krmivo pro zvirata
Zdroj fotografie: Pixabay

Zdá se, že myši pomerančová kůra nezajímá. Je až zarážející, jak to funguje, ale funguje to. Jsem naprosto v sedmém nebi, když mám přístup k zásobám pomerančové kůry, které mám.Je rád, že se firma rozhodla darovat pomerančovou kůru, která by se jinak stala odpadním produktem a nebyla využita. Je za pomoc vděčný a vyzývá spotřebitele pomerančového džusu, aby si uvědomili, že odpad ze slupek může být důležitým pomocníkem na určitých místech.

Společnost, jež se rozhodla pomoci farmářům je součástí skupiny Your Food Collective. Ta spojuje online nakupující s čerstvými, udržitelnými a etickými produkty, jež jsou zákazníkům dodávány domů. Většina produktů je vypěstována v okruhu 250 km. Cílem této skupiny je poskytnout kvalitní suroviny pocházející přímo z farmy a dát producentům možnost, získat si spravedlivou cenu a větší množství zákazníků.

Zdroj: Sbs