Posilte přirozenou imunitu rostlin: Díky nálevu z přesličky, kopřivy či kapradí budou růst jako divé a nemoci ani mšice je neohrozí

Škůdce nemusíte na své zahradě likvidovat pouze s pomocí chemikálií. Skvěle se osvědčily i nálevy z bylin – vyzkoušejte přesličku, kopřivu či kapradinu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aby byly vaše rostliny skutečně zdravé, zaměřte se místo nepřetržitého boje se škůdci, kteří rostliny ničí, na posílení jejich přirozených obranných mechanismů. Řešení, které má za následek odstranění příčiny, je vždy účinnější než to, které pouze eliminuje problém. Skvělým pomocníkem se vám stanou bylinné nálevy z kopřivy, kapradiny a přesličky. Všechny tři rostliny obsahují látky, které zlepšují životaschopnost rostlin a zároveň jsou významným zdrojem minerálů čili částečně suplují roli hnojiva.

Kopřivový koktejl živin

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je v tuzemsku nejrozšířenějším zástupcem rodu Urtica. Mnozí z vás ji znají jako léčivou rostlinu, jiní se s ní potýkají coby s plevelem. Pravděpodobně vás ale nenapadlo, že z ní můžete připravit výluh, který vaši zahradu zbaví škůdců a zároveň obohatí půdu o některé živiny. Kopřivový nálev je mj. zdrojem biologicky aktivních látek, železa, hořčíku, vápníku, kyseliny mravenčí a kyseliny křemičité, čímž pomáhá stimulovat růst a posílit přirozené obranné mechanismy ošetřených rostlin.

Je tudíž skvělým pomocníkem v boji s fytoftorovou kořenovou hnilobou, chlorózou, mšicemi, aj. Pro účely nálevu sklízejte kopřivu na jaře a v létě, a sice předtím, než vykvete. Z kopřivy otrhejte listy, a ty usušte. Na posilující nálev si připravte 100 gramů rozdrcených listů, zalijte je 1 litrem vody a nechte 12 hodin luhovat. Po uplynutí potřebné doby vše promíchejte a přeceďte. Chcete-li si nachystat domácí hnojivo, k výluhu přidejte 250 gramů vápenné moučky a nechte 2-3 týdny odstát než ztmavne. Hnojivo používejte s vodou v poměru 1:10.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Křemíková nálož z přesličky rolní

Přeslička rolní (Equisetum arvense) se často považuje za plevel, avšak málokdo ví, že nalézá uplatnění v lékařství (pomáhá při zánětech močových cest, onemocněních srdce, jater, atp.) nebo zahrádkaření, kde je oceňovaný zejména její vysoký obsah kyseliny křemičité (až 7 %). Množství kyseliny křemičité v nadzemních částech rostliny se mění a svého vrcholu dosahuje koncem léta. Bylinu upotřebíte zejména při posílení rostlin a v boji proti hmyzím škůdcům a houbovým patogenům. Je rovněž skvělou prevencí pro zranitelné zelí, rybíz a jabloně.

Pro přípravu nálevu budete potřebovat 100 gramů nasekané přesličky, kterou zalijte 1 litrem vody a nechte 12 hodin luhovat. Po uplynutí potřebné doby nálev přiveďte k varu a po vychladnutí sceďte. Pro ošetření rostlin jej řeďte s vodou v poměru 1:5. Postřik z přesličkového nálevu je vhodné aplikovat 1krát za měsíc kdykoliv v průběhu dne. Pokud jsou rostliny napadené houbovými patogeny, frekvenci postřiku zvyšte na 1-2krát týdně až do úplného vyléčení.

Hasivkou orličí proti mšicím

Podle dostupných zdrojů dokáží kapradiny významným způsobem zlepšit vlastnosti půdy. Listy některých druhů – kupříkladu hasivky orličí (Pteridium aquilinum) – se dají použít rovněž jako vynikající prostředek v boji proti hmyzím škůdcům a plžům. Na rozdíl od výluhu z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé funguje nálev z hasivky orličí spíše preventivně. Vhodnou dobou na ošetření rostlin tímto způsobem je tedy jaro. Na nálev budete potřebovat 100 gramů rozdrcených listů hasivky orličí a 1 litr vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravený nálev promíchejte, překryjte a nechte kvasit. Jakmile se tento proces zastaví (poznáte to tak ,že se na povrchu tekutiny přestane objevovat pěna), nálev sceďte a aplikujte na rostliny. Koncentrát řeďte s vodou v poměru 1:10. Nálev můžete použít jako zálivku i jako postřik. Jestliže jsou na rostlinách mšice, můžete je zkusit ošetřit koncentrovanějším postřikem. Všechny nálevy si samozřejmě můžete připravit i ve větším množství – výchozí suroviny jednoduše znásobte.

Který z představených nálevů vás zaujal nejvíce?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Vondrisková

Jsem vášnivá zastánkyně moderní architektury s bohatými zkušenostmi z předešlých let, během kterých jsem pracovala na mnoha projektech. Přináším inspiraci a praktickou perspektivu na měnící se architektonickou scénu. Můj cit pro detail a krásu spojený s funkcionalitou vede k hledání nových trendů a udržitelných řešení.

Zobrazit další články