Zavíječ – úhlavní nepřítel rybízu, angreštu i dalších. Buďte rychlejší a zachraňte úrodu dřív, než bude pozdě

Nenechte housenky zavíječe angreštového zničit vaši úrodu rybízu a angreštu. Pomocí lidových metod je snadno zlikvidujete.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jestliže na angreštových (nebo rybízových) keřících zpozorujete asi 1,5 centimetru velkého šedivého motýla s tmavou kresbou na křídlech, pravděpodobně máte co dočinění se zavíječem angreštovým. Jeho housenky se živí dužinou nezralých plodů a dokáží zničit takřka celou úrodu. Pokud stihnou samičky zavíječe naklást vajíčka, do týdne máte „o zábavu postaráno“. Žravé housenky začnou likvidovat plody a řídčeji i listy a květy vašeho keře. Ty budou vypadat jako zabalené v pavučině. Zjistěte, jak se ho účinně a šetrně zbavíte.  

Všímejte si varovných signálů

Vedle pilatky angreštové (Pristiphora pallipes) je zavíječ angreštový (Zophodia grossulariella) dalším obávaným škůdcem tohoto drobného ovocného keře. Dospělce zavíječe můžete ve své zahradě pozorovat od konce března do začátku června, kdy vylézají z půdy, v níž přezimovali. Ačkoliv samotní motýli škody na plodině nezpůsobují, samičky jsou schopné naklást až 300 vajíček, z nichž se vylíhnou žravé housenky. Ty jsou porostlé dlouhými chloupky a skromně zbarvené – jsou zelené s černou hlavičkou a dvěma většími tečkami přímo za ní.

Housenky dokáží bez milosti zlikvidovat nezralé plody a někdy i listy a květy, čímž vás v podstatě připraví o úrodu (napadené plody předčasně dozrají a zaschnou či shnijí). Kromě identifikace samotného hmyzu poznáte přítomnost zavíječe na keřích díky jemným pavučinkám, jimiž housenky opřádají napadené části rostliny. V momentě, kdy housenky dorostou (za několik týdnů hodování), spustí se na pavučinovém vláknu k zemi, v níž se kuklí a přezimují.

Nepodceňte léčbu ani prevenci

Zaručeně nejspolehlivější metodou, jak zabránit výskytu zavíječe angreštového, je včasná prevence. Ta spočívá zejména v periodickém okopávání ovocných keřů a pravidelném sbírání opadaných, nezralých plodů. V polovině března můžete pod keři natáhnout plachtu (nebo nahrnout 3–5 cm silnou vrstvu mulče), která na čas zakryje půdu. Tím zabráníte, nebo minimálně znesnadníte, vylézání dospělců zavíječe ze země.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kromě housenek zavíječe angreštového napadá keř i pilatka angreštová, jejíž housenky jsou pestře zbarvené

Jestliže chcete mít skutečně jistotu, že se se zavíječem na svém ovoci nesetkáte, zjara všechny keře 2krát ošetřete příslušným postřikem – s rozestupem 14 dní. Při akutním napadení se můžete uchýlit k chemickým a biologickým prostředkům nebo využít některé lidové postupy. Jelikož jsou housenky dobře rozpoznatelné, rozšířenou metodou likvidace je jejich důsledný sběr, popřípadě sběr napadených plodů. Jakkoliv se to může zdát triviální, tato metoda je skutečně účinná (podobně jako je efektivní sběr mandelinek bramborových z listů brambor).

Se kterými druhy škůdců na zahradě si nevíte rady?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články