Pruhy, dírky, skvrny nebo nažloutlé listy okurek signalizují bídnou úrodu. Zachraňte ji, dokud je čas

Vypěstovat kvalitní okurky není tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Potřebují správnou péči a dostatek živin i světla. Přesto se jim choroby a škůdci nemusí vyhnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny, která se pěstuje na českých zahradách, jsou okurky. Asi se nenajde moc zahrádkářů, kteří by alespoň jednou nezkusili zasadit polní a salátové okurky nebo populární nakládačky. Lze je pěstovat přímo na záhonech na zahradě, ve skleníku i na balkoně. Okurky ale často trpí na žloutnutí nebo nejrůznější deformace listů. To má za následek i horší plodnost.

Potřebují světlo a správné zalévání

Listy mohou zasychat, objevují se na nich pruhy, skvrny, dírky nebo zcela zežloutnou. Takové signály nelze podceňovat, protože jsou ukazatelem horšícího se zdravotního stavu rostliny. Chcete-li bohatou úrodu, je dobré zasáhnout včas. Pokud listy žloutnou, znamená to, že rostlina nemá dostatek živin, vláhy, světla nebo je napadená škůdci či chorobami. Nejčastěji jde o důsledek nesprávné péče.

  • Když okurky málo zaléváte, začnou vadnout, usychat a deformují se plody.
  • Nezalévejte okurky příliš studenou vodou, mohou dostat šok.
  • Přelévání okurek může poškodit kořenový systém, což může vést k chloróze a vadnutí.
  • Jakmile klesne teplota pod 10 stupňů Celsia, okurky přestanou růst a začnou chřadnout.
  • Teploty nad 35 stupňů Celsia způsobují vadnutí. Slunce může listy spálit. Zalévejte ráno nebo večer.
  • Nedostatek denního světla potlačuje fotosyntézu a rostliny žloutnou. Nespěchejte s výsadbou.

Vadnutí může způsobovat nedostatek živin

Při pěstování okurek dochází často k jejich chřadnutí kvůli nedostatku živin v půdě. Listy pak žloutnou nebo se různě deformují. Příliš kyselá, nebo naopak hodně zásaditá zemina jim nedělá dobře. Je nezbytné je podporovat hnojením. Rostliny potřebují dostatek dusíku, který posiluje růst a vývoj plodů. Dodávejte jim dusičnan amonný, močovinu, zelené hnojivo, tekutý kravský nebo třeba kuřecí hnůj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek draslíku se projevuje žloutnutím listů na okrajích a deformací plodů. Jakmile to u svých rostlin pozorujete, přihnojte je dusičnanem draselným nebo třeba dřevěným popelem. Pokud mladé listy zežloutnou, ale jejich žilky a staré listy jsou zelené, pak okurka potřebuje železo. Stačí roztokem se železem listy postříkat. Ke správnému růstu potřebují rostliny také dostatek hořčíku, bóru a molybdenu.

Preventivní ošetření není na škodu

Na uvadání rostlin se podílejí také choroby a škůdci. Okurky napadá často plíseň, jež se projevuje bílými skvrnami. Preventivně zahrádkáři doporučují ošetření rostlin fungicidy. A stejný prostředek platí i na mokvavé skvrny na listech, které signalizují antraknózu. Skvrny, deformace a žloutnutí listů mohou mít na svědomí i mšice, molice, svilušky nebo třásněnky. Ale dokud se nepřemnoží, není třeba s nimi nic dělat.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním okurek?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články