Šest důvodů, proč se vám levandule letos ještě neprobudily aneb Jak osvědčeně napravit případné chyby

Vaše levandule se po zimě neprobudila. Místo krásné zeleně plné květů, je jen šedý keř s padlými listy. Podívejme se společně, proč se to mohlo stát a jak můžeme rostlinu zachránit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Těšíte se na jaro až vám vaše levandule opět rozkvete, ale místo zeleného keře plného pupenů najdete jen šedý a suchý keř s opadanými listy bez života. Co se ale mohlo stát? A jak napravit své chyby. Důvodů je mnoho.

Ještě nenastal její čas

Toto je nejoptimističtější varianta. Levandule je naprosto v pořádku, jen ještě není připravena, aby se probudila. Nespěchá, čeká až bude mít dostatek tepla a světla. Nečekejte, že se keř levandule zazelená právě ve chvíli, kdy se začne oteplovat a roztaje sníh. V závislosti na regionu a místnímu klimatu se rostlina přizpůsobuje a může se k životu probudit třeba až v dubnu nebo květnu.

Udělali jste chybu s výběrem místa

Levandule ráda roste na slunečných a písčitých místech. Půda by měla mít pH v rozmezí 6,5- 7,5. Ovšem nepotřebuje obzvlášť úrodnou půdu. Bohatě jí postačí suché a slunečné místo, s nízkou hladinou podzemní vody, například na kopci, ale nejlépe bez silných a studených větrů. Pokud jste vybrali nevhodné místo, například mokré, v jílovité nebo kyselé půdě, je tu vysoké riziko, že rostlina neporoste.

Při výběru místa zvažte, zda splní všechny podmínky pro správný růst levandule.

Vybrali jste nevhodný druh levandule

Levandule je teplomilná rostlina, původem z jihu. Některé její odrůdy, existuje jich několik desítek, jsou náročnější na přizpůsobení se klimatickým podmínkám, zatímco jiné jsou méně náročné. Pokud jste si zakoupili semena nebo sazenice v zahradnictví, je možné, že se rostlina nepřizpůsobí místním podmínkám. Některé z teplomilných odrůd, lze pěstovat v kontejnerů nebo truhlíku, ale ty je nutné je zazimovat do chladné místnosti, například do sklepa, na chodbu nebo do zimní zahrady.

Levandule jste nezazimovali

Pokud jste vybrali správnou odrůdu, ale i přesto nezvládla zimu. Je zde hodně faktorů, které mohli ovlivnit její růst. Levanduli je nutné vysadit nejdéle do konce srpna, aby měla čas správně zakořenit a získat sílu. Pokud jste tak neučinili, je možné, že rostlina správně nezakořenila a přes zimu zmrzla. Dalším nebezpečím , které rostlině hrozí, je jarní tání sněhu. Zejména v místech s hustou jílovitou půdou, kdy se zvýší hladina podzemní vody a způsobí podmínky, které keř nepřežije.

Jak zazimovat levanduli? Keř by se měl správně zazimovat. Je vhodné k rostlině nasypat 5-7 cm rašeliny nebo mulčovací kůry a rostlinu přikrýt chvojím. Velmi často rostlina umírá ne kvůli chladu, ale proto, že sníh nad kořeny zmrzne a do půdy se nedostává dostatek vzduchu.

Udělali jste chybu při zastřihávání

Prostříhávání se provádí na konci sezony, hned poté co levandule odkvete. Nechává se pouze 4-5 zelených výhonků. Pokud rostliny zastřihnete těsně před prvním mrazem, rostlina nemusí být chráněná a zmrzne. Pokud si nejste jistí, jak rostlinu správně prostříhat. Lze provádět pouze jarní prořez, kdy se odstraní, všechny uschlé, zlomené a jinak znehodnocené větvičky. Zbylé větvičky se pak zkrátí asi o třetinu.

Levanduli napadli škůdci nebo nemoci

Kořenový systém keře, mohou napadnout například hlodavci. Zabraní rostlině, aby správně rostla a včas hibernovala. Pečlivě zkontrolujte půdu a rostliny v okolí, zda některá rostlina není okousaná, a zda se v okolí nepohybují myši. Rostlinu je potřeba pravidelně kontrolovat a včas použít vhodné prostředky na ničení škůdců. Při vysoké vlhkosti a nízkých teplotách může rostlinu napadnout plíseň, obvykle začíná na vršku keře. Všechny nemocné a poškozené části je nutné odstranit. Pokud vše podchytíte v čas, můžete rostlinu zachránit.

Zdroj: Gardener Report

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články