Vytvořte si originální a moderní zahrádku na zdi z trubek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vzal staré potrubí a vytvořil unikátní vertikální zahrádku přímo na zdi. Neokoukaný záhon je terčem závisti každého souseda

Vzal staré potrubí a vytvořil unikátní vertikální zahrádku přímo na zdi. Neokoukaný záhon je terčem závisti každého souseda

Vytvořte si s námi moderní, originální a neokoukanou zahrádku přímo na zdi vaší terasy. Není zapotřebí více než pár trubek a vaše oblíbené květiny. Za chvíli budete mít hotovo.

zahrada
Zdroj fotografie: Se souhlasem Charlie Albone

Vertikální pěstování a zahrádky jsou už nějakou dobu v módě. Chcete ale, aby ta vaše vyčnívala z davu? Pokud ano, pak jste tu správně. Tuhle zvládnete udělat jen s pár trubkami a vrtačkou. Během chvíle zvládnete oživit jakoukoli zeď, ať už to bude u vás doma nebo venku na terase. Takovýto záhon se nikde neztratí. Navíc díky tomu, že si to vytvoříte sami, tak si ho můžete přizpůsobit, jak budete chtít.

Levný, moderní a dokonale funkční záhon

Tato atypická zahrádka vás rozhodně nepřijde draho. Pokud je už nemáte doma, tak za obyčejné PVC trubky se cena pohubuje v řádech desítek korun. A jestliže je vhodně natřete a rozmístíte budou vypadat elegantně a poutavě. Pak se záhon stane v podstatě takovým průmyslovým uměním. Avšak vertikální zahrádka je i perfektně funkční a praktická. Pěstovat v ní můžete nespočet rostlin.

pvc trubky oranzove
Zdroj fotografie: Depositphotos

Díky tomu, že si sami vybíráte, kam umístíte rostliny, můžete si to přesně upravit, jak potřebujete. Ve správných podmínkách lze mít lahodné a léčivé bylinky stejně tak jako i jakoukoli zeleninu. Jestliže však hledáte spíš něco, s čím nebude žádná starost, pak jsou pro vás sukulenty jako dělané. Ty si vystačí jen s občasným zaléváním a pouze občasnou péčí. Mezi takové rostliny patří hlavně kaktusy, které jsou velice oblíbené pro svou nenáročnost.

Co bude na výrobu vertikální zahrádky potřeba

• PVC potrubí s průměrem 90 mm
• PVC ohyb 90°
• PVC odbočka s průměrem 90 mm
• Víčka pasující na všechny použité trubky
• Spojky
• Úchytky na potrubí s průměrem 90 mm
• Nářadí a další pomůcky: Ruční pila, 50 mm otvorová plila, vybranou barvu a lak, vrtačka a 6 mm vrták, kladivo, 6 mm hmoždinka, šrouby do zdiva, zahradní hlína

Takto budete postupovat při tvorbě vertikálního záhonu

Začnete tím, že si změříte plochu, kam svůj výtvor budete umisťovat. Pak si vezměte skicák a popusťte uzdu své fantazii a všechny nápady si zaznamenávejte. Nejhezčího výsledku dosáhnete pokud napodobíte organické větvení. Poté všechno proměřte a ujistěte se, že v návrhu je dostatečné množství trubek, které povedou svisle. To proto, aby si hlíny udržely dostatečnou vlhkost.


Pak už můžete přistoupit k samotné výrobě. Vezměte si k ruce metr a ruční pilu. Všechno důkladně změřte a ruční pilou jednotlivé kousky oddělte. Raději o něco větší než menší, špatně by se vám je nadstavovalo. Potom si vyznačte, kam umístíte rostliny. Zde nyní vyřízněte díry pomocí otvorové pily. Poté si všechno složte na podlaze dohromady, abyste se ujistili, že všechno sedí, jak má. Po případě ještě něco málo seřízněte dle potřeby.

Barvení trubek a jejich umisťování na zeď

Dále v masce ředidlem trubky očistěte a natřete na libovolnou barvu. Nezapomeňte také na úchytky ke zdi a spojky. Jakmile je všechno zaschnuté, gumovou paličkou součástky zapojte do sebe. Pak již můžete začít s přiděláváním na zeď. Nejprve si vezměte jenu část záhonu a přiložte na plochu, kam přijde. Vodováhou přeměřte, že je všechno kolmé a perfektně vodorovné.


Pak trubky upevněte připravenými úchyty. Nejprve přes ně vyvrtejte do zdi díry a poté vyměňte úchyty a připevněte pomocí šroubů určených do zdí. V procesu pokračujte a průběžně kontrolujte pevnost spojů a vyrovnanost trubek. Další části konstrukce umístěte stejným způsobem. Otvory pro květiny vyplňte zahradnickou hlínou nebo ji rovnou vysypte dovnitř z i s rostlinou květináče. Nakonec můžete vyvrtat pár děr, aby kořeny květin mohly lépe dýchat.

Zdroj: BHG