Jak zvětšit prostor pro pěstování plodin: Zakrslé stromky, truhlíky či závěsné květináče

Pokud vás limituje nedostatek místa na zahradě, začněte pěstovat rostliny v nádobách. Pořiďte si závěsné květináče i truhlíky a zvětšete svou oázu klidu.

i Zdroj fotografie: GailSusan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I z malé zahrady se dá vytvořit útulné místo plodící chutné ovoce a zeleninu nebo s kvetoucí záplavou zářivých barev. Důležité je správné rozmístění a využití veškerého prostoru. Užitkovou plochu ještě zvětšíte, pokud se rozhodnete využít pěstební nádoby. K tomu vám poslouží kromě truhlíků a květináčů také staré kýble nebo kanystry vody, které tak snadno zrecyklujete.

Co pěstovat v květináčích

Tento způsob je velmi užitečný, pokud vám dochází místo na zemi nebo v záhonech, ale toužíte po rozšíření flóry na své zahradě. Takto dokonale využijete prostor ve vzduchu a ozdobíte terasu, altán i jakoukoliv jinou část, kam budete moci pěstební nádoby zavěsit. Kromě obvyklých okrasných rostlin se v nádobách skvěle daří také jahodám, rajčatům nebo okurkám.

Výhody pěstování v závěsných květináčích

Kromě toho, že tímto způsobem ušetříte spoustu místa a naopak ozdobíte jinak nevzhledné nebo chladné části domu a zahrady, má tato metoda ve skutečnosti daleko větší přínos. Rostliny jsou navíc ve výšce chráněny před některými druhy škůdců, a to zejména před šneky, slimáky a dalším nelétavým hmyzem, kterého byste se jinak v průběhu sezóny museli pracně zbavovat.

Zdravá zrající rajčata iZdroj fotografie: Pixabay

Zelenina a bylinky za oknem

Skvělým způsobem, jak mít čerstvou zeleninu a bylinky co nejblíž kuchyni a kdykoliv po ruce, je vysadit tyto plodiny do truhlíku za okno. Některé druhy potřebují jen velmi málo místa a půda v květináči pro ně bude dostačující, aby se mohly správně vyvíjet a růst. Opět se k nim někteří škůdci nedostanou, a tak bude jejich péče v tomto směru mnohem méně náročná.

Pořiďte si zakrslé stromky

Další možností je nákup trpasličích odrůd nebo sloupových ovocných stromků, které se do šířky téměř nevětví, a přesto dokážou poskytnout opravdu bohatou úrodu. Ale pozor – pravé sloupové stromky zatím zahrnují jen různé druhy jabloní, u jiných ovocných dřevin jde spíše o marketingový trik a výsledek nemusí být tak dobrý, jak byste očekávali.

Důležité je hnojení

Významnou roli při správném pěstování rostlin v květináčích pak hraje pravidelné hnojení a zálivka vodou. Potřebné zdroje jsou v půdě v květináči mnohem menší a nemají se jak přirozeně obnovovat. Tato práce tak zůstává výhradně na vás. Dále musíte zajistit, aby přebytečná voda mohla průběžně odtékat a nezpůsobovala uhnívání kořenů, a zároveň ji doplňovat, kdykoliv je třeba.

Jak pěstovat zeleninu v truhlíku

Jaké máte zkušenosti s pěstováním zeleniny v květináčích vy?

Zdroj: EcoGardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články