Vynalézaví zahrádkáři mají doma zásobu plenek: Pomáhá jim udržet optimální vlhkost půdy

Vyzkoušejte také tento jednoduchý a osvědčený trik, jak udržet větší množství vlhkosti v půdě. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je pár obyčejných plen.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje velké množství způsobů, jak si některé práce na zahradě usnadnit a ušetřit tak hromadu času. Aby byla vaše úroda na vrcholu sezóny opravdu bohatá, musíte svým rostlinám zajistit ty nejlepší podmínky. Jedině tak budou mít dostatek energie, aby se mohly správně a zdravě vyvíjet a plodit ty nejchutnější a nejšťavnatější plody. Sklízet tak budete plné košíky sladkých a lahodných plodů.

Důležité je vhodné podloží

I když se nároky různých druhů rostlin liší, vždy byste se měli zaměřit na tvorbu ideálního prostředí. Podle konkrétních požadavků jim vyberte místo s dostatečným množstvím světla a tepla a pusťte se do tvorby záhonů. Půda v něm by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo přebytečné množství vody odtékat. Jen tak se vyhnete uhnívání kořenů a dalším problémům.

Potřebná je také vlhkost

Velkým problémem, sužující i zkušené zahradníky, je udržování dostatečné vlhkosti pro rostoucí rostliny. Nejlepší podmínky bývají zpravidla ve skleníku, udržet vlhkost však lze také na venkovních záhonech. Pomůže vám k tomu hned několik materiálů a postupů. Jedině pokud budou mít rostliny vše potřebné, mohou se správně vyvíjet a plodit velké a chutné plody.

Výsevní pásek na záhoně iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak v záhonech udržet vlhkost

Originálním, ale osvědčeným způsobem je použití dětských plen. S jejich pomocí v záhonu vytvoříte drenážní vrstvu. Stejně snadno budete tento trik fungovat také v květináčích i jiných pěstebních nádobách. K jejich výrobě je totiž používán polymer, která má silné absorpční vlastnosti a schopnost udržovat vlhkost. Jakmile se naplní vodou, změní se v hydrogel.

Ten se postupně začne rozkládat na jednoduché sloučeniny a vodu opět uvolňovat a propouštět do svého okolí. Jedná se tedy o účinný, a zároveň levný způsob, jak v půdě udržet větší podíl vlhkosti, aniž byste museli rostliny dennodenně zalévat vodou. Kořeny jsou v takovém prostředí mnohem spokojenější a vytáhnou si vždy jen potřebné množství. Je to tedy další způsob, jak zamezit jejich hnilobě.

Další způsoby, jak udržet vlhkost v půdě

Ostré sluneční paprsky, dlouhé letní dny a příliš vysoké teploty vedou k mnohem rychlejšímu vysychání půdy. V důsledku toho se na jejím povrchu vytvoří krusta, která zabraňuje dalšímu průsaku vody do nižších vrstev i vstřebávání hnojiv. Předejít tomu můžete použitím různých mulčovacích směsí. Skvěle vám poslouží nadrcená kůra, piliny, vyzrálý kompost nebo posekaná tráva.

Jak na mulčování trávou

Jak udržujete vlhkost v záhonech vy?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články