Kapradí, orchidej i toulcovka mají 1 užitečnou vlastnost. Snižují vlhkost vzduchu, čímž tvoří prevenci proti plísním

Zatímco některé rostliny umí čistit vzduch, některé absorbují přebytečnou vlhkost, která dokáže potrápit obzvláště v zimním období.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vlhkost v bytě je velmi nepříjemná a může podporovat také vznik plísní, které v obydlí rozhodně nejsou žádoucí. A jak přílišnou vlhkost v bytě poznáte? Kromě již zmíněné plísně na stěnách také podle zatuchlého vzduchu, korodujícího kovu, hnijícího dřevěného nábytku, případně orosených oken. Klasickým ukazatelem je ale také dlouho schnoucí prádlo. Není-li chyba v konstrukci stavby a víte, že přílišná vlhkost nevzniká tepelnými mosty, je nutné hledat příčinu jinde.

Vysoká vlhkost vzduchu ohrožuje zdraví

Jak informuje web Jay Scott, nadměrná vlhkost v obydlí nebo v pracovním prostředí může způsobovat neustále ucpaný nos, a tedy ztížené dýchání, suchou pokožku, či časté bolesti hlavy. Zatímco na bolest hlavy podle zkušeností redakce ADBZ výtečně funguje rozkrojený citron, který obsahuje řadu antioxidantů, vitamínů a minerálních látek, a navíc z něj uvolňující se silice zbavují stresu a přispívají ke klidné mysli, ostatní symptomy jsou závažnější.

Jelikož sama trpím na suchou kůži, zaujala mne zkušenost naší čtenářky, paní Ivety M. z Votic, jejíž rada pro mne byla velmi inspirativní: Se suchou a podrážděnou pokožkou jsem bojovala roky, než jsem zjistila, že je způsobená nadměrnou vlhkostí. Už jsem byla zoufalá. Pořídila jsem si ale několik rostlin do ložnice a mám klid.“

Jak bojovat s nadměrnou vlhkostí v domě

Vysoká vlhkost vzduchu dokáže potrápit obzvláště v zimním období, kdy se výrazně méně větrá. A to je právě kamenem úrazu. Optimální vlhkost se pohybuje mezi 40–60 %. Pozor ale, ani příliš nízká vlhkost rozhodně není žádoucí. Abyste docílili ideální vlhkosti, větrejte alespoň třikrát denně, postačí pár minut. Také vytápění na vysokou teplotu není vhodné a při vaření používejte digestoř, která přebytečnou páru odsaje ven. Pokud je to jen trochu možné snažte se prádlo sušit venku, nebo v sušičce.

Rozkrojený citron napůl iZdroj fotografie: Piqsels
Rozkrojený citron potlačí bolest hlavy

Správný výběr rostlin vlhkost zaručeně sníží

Jako jsou rostliny, jež se vyplatí pořídit, protože znamenitě čistí vzduch, jak jsme na ADBZ také psali, jsou i takové, které ho zbavují přebytečné vlhkosti. Podle webu Country Living jsou to především rostliny z exotických oblastí, jež se umí s vlhkostí vypořádat, a zlepšit vám tak kvalitu života. O které jde?

  • Ledviník (Nephrolepis exaltata) je nejrozšířenějším druhem kapradiny. Nevyžaduje mnoho světla, ani příliš častou zálivku, je tak na pěstování velmi nenáročný.
  • Toulcovka (Spathiphyllum), známá také jako lopatkovec, je elegantní nenáročná rostlina dorůstající až do výšky 70 cm.
  • Zelenec (Chlorophytum) je rostlina, která by neměla chybět v žádném domě či kanceláři. Nízké nároky na pěstování a světlo z něj dělají ideální rostlinu i pro začátečníka.
  • Orchidejí (Orchidaceae) je nespočet druhů, jež se liší zbarvením, velikostí, ale také náročností na pěstování. Jedno ale mají společné – výborně pohlcují vlhkost z okolního vzduchu.
  • Palma, ať už areková (Areca catechu), či horská (Chamaedorea seifrizii), vyžaduje akorát pravidelnou zálivku a správné stanoviště. Přímé sluneční záření může spálit listy.
  • Břečťan (Hedera) je velmi nenáročný na světlo i celkovou péči. Pozor, je jedovatý, je tedy nutné ho umístit mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Jak bojujete s vlhkostí v domě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články