Půvabné rostliny čistící ovzduší od škodlivin lépe než profesionální čističky a osvěžovače vzduchu. Dýchejte doma už jen čistý vzduch

Abyste měli v ložnici čistý vzduch, bez chemických a jedovatých sloučenin, je možné si pořídit čističku vzduchu. Pokud to není možné, pořiďte si do místnosti tyto rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud ve své domácnosti postrádáte rostliny, zřejmě děláte chybu. Květiny nejen, že dokáží zlepšit náladu, ale také vyčistit vzduch. Nemusíte ji mít na každém kroku, stačí jich mít pár, především v ložnici. Pozor si dávejte pouze tehdy, pokud s vámi žije kočka či pes, aby je nepozřeli. Mnoho rostlin je pro ně nejedlých. Inspirujte se pokojovkami, které mají sílu udržet v ložnici čistý vzduch a eliminovat tak škodliviny z ovzduší.  

Zelenec a anglický břečťan

Jako první bychom rádi představili zelenec. Jedná se o velmi oblíbenou rostlinu, která je překrásná, vytrvalá a přezdívá se jí rostlina pavouků. Je šampionem v čištění ovzduší. Je také oblíbená mezi zahradníky, jak zkušenými, tak i nezkušenými. Roste v různých podmínkách – v suchých i vlhkých. Nesnese úplné sucho, ale ani přemokření. Pokud má vyschlý substrát, začnou mu hnědnout špičky listů. Stačí zalít a pokropit listy vodou.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Anglický břečťan je další skvělou rostlinou pro čištění vzduchu v ložnici. Ideální bude, pokud si pořídíte alespoň dvě rostliny a zavěsíte je nad komody ke stropu nebo k policím. Dokáže filtrovat formaldehyd, toxiny z plísní a jiné vzdušné alergeny. A pokud máte nedostatek světla v ložnici, do které svítí slunce pouze ráno, nemusíte se bát, že by břečťan nerostl, roste i v tmavších podmínkách. 

Milovaná orchidej a nenáročná areková palma

Orchideje jsou překrásné rostliny, které vydávají kyslík především v noci. Proto jistě jsou ideální pokojovkou pro ložnice. Také existuje velké množství druhu. Různé barvy květů a různá náročnost na péči. Pozor si dávejte na místo, kam orchidej umístíte, ne všude rostou. Také má speciální požadavky na péči. Daří se jí nejvíce na východním parapetu v okně a zalévá se formou máčení. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Areková palma je ideální pro lidi, kteří mají v místnosti malé procento vlhkosti. Palma dokonale dokáže zvýšit vlhkost v prostoru, ale pozor, nezapomínejte, že by palma neměla proschnout. Také by neměla stát tam, kde je průvan, nebo kde o ní budete zavazet při procházení. Listy by mohly začít hnědnout. Nejlepší bude umístit palmu směřující na jih nebo západ, ale nikdy ne na přímé sluneční světlo. 

Voňavý jasmín a popínavý potos

Sladká a harmonizující vůně jasmínu dokáže okouzlit každého z nás. Je dokázáno, že jasmín čistí ovzduší a působí harmonicky na nervovou soustavu. V noci nám tedy díky těmto vlastnostem pomůže lépe spát. Jasmín preferuje chladnější teploty, dostatek rozptýleného světla a stálý přísun čerstvého vzduchu. Doporučujeme zvolit do ložnice pouze jeden jasmín a doplnit jej jinou rostlinou, která má schopnosti čistit vzduch. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potos je překrásná popínavá rostlina, která může být umístěna do koše zavěšeného na strop a tažená kolem garnýže a jinde. Doporučujeme pořídit si více rostlin, pro silnější účinek. Dokáže vás účinně zbavit toxinů v místnosti. Také je nenáročný na péči, takže bude ideální i pro úplné začátečníky. Dokonce je natolik tolerantní, že když jej zapomenete zalít odpustí vám to. 

Půvabná gardénie a bostonská kapradina

Gardénie a její květy jsou okouzlující. A to nemluvě o jejich úžasně omamné vůni. Ta může být různá, od ovocné až po pikantní. Nejdůležitější však stále zůstává, že jako rostlina má schopnost navodit kvalitní spánek. V její blízkosti se vám bude skvěle usínat. Co se péče týče, je potřeba udržovat substrát v květináči vlhký, nikoli však mokrý. Také má rostlina ráda dostatek světla.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kapradina se datuje od dob viktoriánských. Dříve dobývala převážně zahrady, nyní se dostala až do domácností. Jedná se o rostlinu ideální pro odstranění těkavých sloučenin, způsobených detergenty a čistícími prostředky. Kapradiny milují vlhké prostředí a teplo k tomu. Ideální bude, když budete udržovat substrát stále vlhký a sem tam, přes vegetační období ji pokropíte vodou.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články