Pokojové rostliny, které provoní byt lépe než předražené vonné svíčky. Každá voní jinak, vyberte si tu pravou pro vás

Květiny jsou nejen příjemnou okrasou našeho interiéru, dokáží náš domov i provonět. Je ale potřeba vybírat si ty, které jsou v tomto ohledu přeborníky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každou místnost zútulní barevná rostlina, která je v ní umístěna. Díky ní dosáhneme toho, že se budeme doma cítit příjemně a mít kousek přírody doslova na dosah ruky. Můžeme je ale využít také k tomu, aby náš domov příjemně voněl. Je jen potřeba vědět, po kterých rostlinách se při nákupu ohlížet. Oproti chemickým osvěžovačům vzduchu jsou rostliny přírodním zdrojem příjemné vůně a nezpůsobují poškození plic. 

Každá květina má specifickou vůni, stačí si vybrat

Rostliny, stejně jako mají jiné barvy, i odlišně voní. Volba toho, jaká vůně je nám příjemná, je tedy jen na nás. Při výběru můžeme sáhnout po květině připomínající citron, ale i mátu nebo čokoládu. Květinou s touto zvláštní vůní je hoya. Jedná se o rostlinu porcelánového vzhledu, kterou si na první pohled snadno můžeme splést s květinou umělou. Její jednotlivé druhy připomínají různé vůně. Můžeme si vybrat například vůni čokolády, vanilky, nebo dokonce máslové sušenky. 

iZdroj fotografie: Pexels

Rostlina není nijak náročná na péči a pořídit si ji tak může i naprostý začátečník. Potřebuje pouze dostatečně vlhkou půdu a světlo. Je ale zapotřebí její listy chránit před přímým slunečním zářením. Pro pelargonii je typická vůně citrusů. Specifické na květině je, že velkou koncentraci vůní do svého okolí vypouští ve chvíli, kdy se jí dotkneme. Kromě citrusů nám mohou připomínat čokoládu, růži, nebo dokonce zázvor. 

Mátovou vůni nemusí mít pouze máta

Pokud jsme milovníci sladkých vůní, potěší nás jasmín. Ten je během svého květenství nejen velice krásný, ale také velmi aromatický. Vůně jasmínu je výrazná hlavně v noci. Pokud je vystaven světlu, roste rychleji. Proto se doporučuje jej během léta brát ven a doma ho mít na okně, které směřuje jižním směrem. Mátovou vůni do svého domova vneseme pořízením kubánského oregana. Jedná se o rostlinu se sametovými listy, kterou můžeme využít při vaření. 

iZdroj fotografie: Pexels

Sladkou květinovou vůní se ale může chlubit i gardenie. Ta má krásné bílé květy a její listy jsou výrazně zelené. Proto je oblíbená u velkého počtu zahradníků. Péče o ni je ale poněkud obtížná a v rukou začátečníka moc dlouhou životnost nemá. Preferuje velké množství světla, ale chladno. Výraznou vůni však má také levandule. I přesto, že se pěstuje především jako venkovní rostlina, v našem interiéru bude působit jako příjemná dekorace. 

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články