Babičky věděly, proč umístit rozkrojený citrón na noční stolek. Zbaví stresu, uleví od bolestí hlavy a osvěží po náročném dni

Poznejte citron z jeho další stránky, která vám dosud zůstávala skrytá. Toto žluté ovoce totiž nabízí mnohem více, než je všeobecně známo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citrony čili plody citroníku jsou hojně využívány jak v kuchyni (jako dochucovadla různých nápojů či jídel), tak v kosmetickém průmyslu či v domácnosti. Ovšem své využití citrony nachází i ve farmaceutickém průmyslu jako složka různých doplňků stravy, léčiv nebo pro účely aromaterapie. Díky množství blahodárných antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších léčivých látek, kterými citrony oplývají, se jim přezdívá „žlutý zázrak“. Zjistěte, z jakého důvodu byste je měli mít umístěné hned vedle své postele.

Proč byste měli spát vedle rozkrojeného citronu

Citron obsahuje celou řadu vitamínů (provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C), minerálů (vápník, železo, sodík, hořčík, mangan, draslík, zinek, fosfor, síru) a stopových prvků. Jednou z jeho předností je vysoký obsah flavonoidů, které mají antioxidační vlastnosti a příznivě působí na lidský organismus (zlepšují pružnost cév, jsou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám, posilují imunitní systém či snižují riziko tvorby krevních sraženin).  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste využili předností citronu na maximum, můžete ho buď přímo konzumovat, užívat ho v rámci doplňků stravy, nebo si ho zakoupit v podobě esenciálního oleje a ponořit se do příjemné aromaterapie. Pro účely aromaterapie si nicméně vystačíte i s čerstvým citronem, který jednoduše rozříznete a položíte na talířek vedle sebe. Vdechováním silic z citronu se poté zbavíte nahromaděného stresu, ulevíte si od bolestí hlavy a zažijete celkový pocit osvěžení.

Pokud pociťujete dýchací obtíže či jste například nachlazení, měli byste (podle některých zdrojů) umisťovat rozříznutý citron na noc vedle své postele. Uvolňované silice pomáhají roztahovat plíce, ulevují astmatu i ucpaným dutinám, tlumí případné chrápání a v neposlední řadě napomáhají ke snížení krevního tlaku. Váš spánek by tak měl být mnohem harmoničtější a kvalitnější.

Další možnosti využití „žlutého zázraku“

Kromě aromaterapie můžete citrony využít i při dalších činnostech. Za příklad mohou sloužit relaxační koupele. Do vody vymačkaná citronová šťáva a silice pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a vašemu organismu poskytnou celkovou úlevu. Esenciální oleje z citronu nacházejí své uplatnění i při masážích. Při nich pomáhají zmírňovat kupříkladu projevy celulitidy a rovněž příznivě působí na lymfatický systém vašeho organismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příklady využití citronu jsou většině lidí dobře známé. Citrony jsou spolehlivým pomocníkem v boji proti nachlazení (doplňky stravy či přímá konzumace v čaji). Jejich ostrá vůně pomáhá odpuzovat hmyz. Citrony jsou rovněž oblíbeným dochucovadlem řady pokrmů a v neposlední řadě nachází uplatnění během úklidu domácnosti jako součást čisticích prostředků.  

Jak nejčastěji využíváte citrony vy?

Zdroj: TimesOfIndia, Priroda, SkolickaKamaradNoveVeseli

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články