Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Na tuto rostlinu byste si měli dát obzvlášť pozor, a jakmile se u vás objeví, co nejdříve ji zlikvidovat. Za zanedbání této povinnosti vám hrozí opravdu vysoká peněžní sankce.
Každý vlastník zahrady i pozemku má povinnost o tento svůj majetek náležitě pečovat. Přinejmenším musí zabránit obtěžování sousedů a nejbližšího okolí a udržovat jej v co nejlepším stavu. Za zanedbání této povinnosti hrozí vysoké pokuty sahající až do statisíců. Zvlášť nebezpečné je podceňování rozrůstání plevelných rostlin. Pokud se vám na zahradě objeví tento druh, měli byste jej podle webu Ministerstva životního prostředí ČR co nejdříve odstranit. Sami jsme s ním několik let na pozemku bojovali.
Proč jsou plevele nebezpečné
Za plevel jsou obecně považovány veškeré rostliny rostoucí na místě, kde je většinou nikdo nechce. Obzvlášť velké riziko však představují invazivní druhy, které se velmi snadno a velmi rychle rozmnožují. Zejména bolševník velkolepý dokáže semeny pokrýt opravdu velkou plochu, ta navíc v zemi počkají na ideální podmínky k růstu klidně i 7 let. Jak s plevelem co nejúčinněji naložit, jsme radili již dříve v článku na adbz.
Nebezpečí bolševníku velkolepého
Nejen, že se jedná o velmi invazivní druh, ale navíc je tato rostlina velmi nebezpečná pro své okolí. Okolním rostlinám zabraňuje růst, ale šťáva z jeho lodyh způsobuje také těžké poleptání pokožky, jak jsme na adbz varovali. Velkou hrozbu tedy představuje i pro všechny lidi a zvířata pohybující se na pozemku. Z toho důvodu byste měli zahradu pravidelně sekat a tento plevel ideálně vytrhávat dříve, než vysemení.
Jak plevel zlikvidovat
Pokud s bolševníkem velkolepým svádíte nepřetržitý boj už několik let, avšak neúspěšně, můžete se obrátit přímo na stát. Ti se domluví s příslušným orgánem, který vám pomůže s jeho likvidací přímo na místě, jak potvrzuje i naše čtenářka Jiřina T. z Domažlic: „Bolševník jsme vždy vytrhávali a půdu okolo ošetřovali proti plevelům, a stejně marně. Nakonec jsme využili zkušenosti a služby odborníků. Od té doby máme klid.“
V případě neplnění zákonné povinnosti udržovat a pečovat o své pozemky působíte škodu nejen sousedům, ale podle webu ČeskýRozshlas přiděláváte práci i zemědělcům, pokud se plevel dostane až k zemědělsky obdělávaným plochám. Jestli u vás navíc bude zjištěna přítomnost některého z invazivních druhů, zaplatíte pokutu až 30 000 Kč. Právnické a fyzické podnikající osobě pak hrozí sankce až ve výši 500 000 Kč.