Jak vyčistit límec a rukávy u bundy bez praní a zbytečného namáčení: Pár tahů houbičkou a bude zářit čistotou

Pokud je vaše bunda znečištěná od běžného nošení, nemusíte ji hned prát. S nečistotami si poradíte i za pomoci jednoduchého ručního postupu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zimní bundy a kabáty se dokážou během každodenního nošení opravdu silně znečistit. Nejpostiženějšími místy jsou v tomto případě rukávy a límec. Není však nutné bundu hned strkat do pračky a poté ji pracně sušit a narovnávat podšívku nebo výplň. Těch nejhorších průšvihů vás zbaví i osvědčený ruční postup.

Límec bundy je třeba odmastit

Stručně řečeno – nejvíce nečistot vzniká tam, kde se ulpělá špína mísí ještě s vaším potem. Ten dokáže být poměrně agresivní. Do látky se rychle zažírá a jako bonus ho doprovází i mastnota. Jak si tedy s tak odolným znečištěním poradit? Bude vám stačit docela obyčejný mycí prostředek na nádobí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bylo by však chybou v něm bundu máčet nebo používat navlhčenou houbičku. S trochou úsilí si totiž dokážete vytvořit mnohem účinnější čisticí prostředek – pěnu. Houbičkou stačí jednoduše v teplé vodě s mycím prostředkem „kvedlat“ tak dlouho, dokud se na okrajích mísy nevytvoří pěna. A právě tu je třeba použít.

Snadné vyčištění rukávů u bundy

Jakmile máte hotovou pěnu, pak vás od úspěchu dělí už jen malý krůček. Tuto pěnu naberte na houbičku a dobře otřete znečištěné místo na bundě. Postupujte po malých částech a než se přesunete dál, ujistěte se, že veškerá špína pustila. Mastnota půjde dolů skoro sama, odolnějším nečistotám můžete trochu pomoci promnutím látky mezi prsty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile máte hotovo, zbývá vám ještě bundu zbavit zbytků čisticího prostředku. Houbičku tentokrát vymáchejte v čisté vodě, opravdu důkladně ji vyždímejte a s její pomocí omyjte zbytky saponátu. Houbičku vždy pečlivě vymáchejte, voda, která z ní odtéká, musí být dokonale čisté. Poté už zbývá jen bundu nechat uschnout.

Finální dočistění špinavé bundy

Pokud najdete opravdu odolnou špínu, můžete na ni použít kartáček. Houbička je však v každém případě lepší – lépe totiž saje vodu, což zabrání vzniku nevzhledných mokrých skvrn. Jakmile máte hotovo, vysušte co nejvíce tekutiny papírovými ubrousky a teprve poté nechte bundu zcela uschnout. Bude vypadat zase jako nová.

Dobré tipy pro čištění bund

Pokud se přece jen bundu rozhodnete vyprat, pak volte program na vlnu nebo jiný, u něhož prakticky nedochází ke ždímání. To totiž podšívce ubližuje nejvíce. Bundu nechte uschnout rozloženou na ručníku (případně je možné použít i sušičku) a teprve poté ji uložte do skříně na ramínku. A pokud se potýkáte se zápachem, přidejte do vody na konci čištění trochu octa.

Jaké další tipy pro čištění oblečení a textilií znáte?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články