Přírodnímu hnojivu za 5 Kč se chemie nevyrovná. Úroda je po něm obří
adbz.cz » Hobby » Lepší než chemie, a přitom vyjde na 5 Kč: Přírodní hnojivo z droždí se dá použít téměř na cokoli

Lepší než chemie, a přitom vyjde na 5 Kč: Přírodní hnojivo z droždí se dá použít téměř na cokoli

Připravte si doma toto univerzální hnojivo a podpořte jím růst téměř všech rostlin na vaší zahradě. Za pár korun si vyrobíte velké množství přírodní hnojicí směsi.

hnojení rostlin droždím
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kvasnice se nejčastěji využívají při přípravě nápojů nebo pečiva. Tolik ceněny jsou především jako bohatý zdroj vitamínů B, C a D, peptidů, aminokyselin a dalších důležitých látek jako oxid křemičitý, fosfor, selen a železo. Tyto složky jsou prospěšné nejen pro lidské zdraví, ale také vitalitu rostlin na vaší zahradě. Naučte se s kvasnicemi na zahradě pracovat a podpořte růst a zdraví jednotlivých rostlin. Takové hnojivo vyjde na cca 5 Kč, a přitom mnohdy funguje líp než to chemické.

Druhy kvasnic a jak je využít

Existuje několik druhů kvasnic, které se běžně používají. Některé pomáhají přeměnit uhlohydráty na alkohol a oxid uhličitý při výrobě piva nebo vína. Jiné druhy zase způsobují nadýchanou chuť kynutého těsta. Kromě potravin a alkoholu se využívají také při výrobě léků, přírodní kosmetiky nebo hnojicích směsí. Vedle živin, které rostlinám poskytnou, také dokáží ochránit jejich kořeny.

Hnojivo z droždí

Kvasnicové hnojivo si můžete jednoduše připravit tím, že smícháte přibližně 28 g droždí s ¾ hrnkem čisté teplé vody. Voda by neměla být příliš horká, aby kvasnice vysoká teplota nezahubila. Dále přidejte 1 hrnek cukru a nechte 2 hodiny odstát. Jakmile kvásek vzejde, nařeďte jej s 10 litry teplé vody. Využít můžete také dešťovou vodu nebo vodu, ve které jste vařili nebo dusili zeleninu, pokud není slaná.

kvasnice drozdi cerstve
Zdroj fotografie: Freepik

Připravený nálev byste měli nechat uležet alespoň po dobu jednoho týdne. Pokud nádobu s kvasnicovým hnojivem přesunete na slunné a teplé místo, proces fermentace tím několikanásobně urychlíte. Po týdnu smíchejte hrnek připraveného hnojiva s dalšími 10 litry vody. Tuto hnojicí směs můžete ihned použít k hnojení rostlin.

Kdy používat hnojivo z droždí

Tato univerzální hnojicí směs vám skvěle poslouží k výživě všech zahradních i pokojových rostlin. Tuto zálivku ocení především rajčata, okurky a jahody. Droždí pomáhá jejich zakořenění a vývoji kořenového systému. První zálivku byste měli aplikovat při přesazení rostlin. Další v období jejich kvetení a třetí, když začnou růst plody. Hnojivo z droždí byste neměli používat v jednom vegetačním období více než třikrát. Častější užívání by mohlo rostlinám spíše přitížit.

Použití droždí jako hnojiva