Největší úroda rajčat v historii vaší zahrady: Zapamatujte si poměr 13:13:40 a použijte obyčejné kuchyňské droždí

První hnojení je pro rajčata velmi důležité. Mělo by je totiž stimulovat k rozvoji kořenového systému, který slouží jako základ celého dalšího vývoje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

První hnojení sazenic zeleniny bývá spíše podceňováno. Většina zahradníků se obvykle spokojí s tím, že jednoduše použije standardní hnojivo v poněkud zředěné formě (obvykle se používá ředění 1:3 nebo 1:4 s odstátou vodou). To ovšem není ta úplně nejlepší cesta. Standardní hnojivo sice obsahuje všechny živiny, které mladé rostlinky potřebují, ovšem nikoli v tom správném poměru.

Jak hnojit mladé sazenice rajčat

Když se rostlina probouzí k životu (a nezáleží na tom, zda se díváte na sazeničku zeleniny nebo třeba mladý strom), má jediný úkol – co nejpevněji se ukotvit v zemi. A to platí i pro rajče jedlé nebo též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). Rozvoj kořenového systému ovšem není příliš vidět, takže mnoho lidí vede k názoru, že taková rostlina spíše stagnuje a je třeba jí s jejím rozvojem pomoci.

Ovšem pokud bude použité hnojivo rostlinu stimulovat spíše k tvorbě listů, nebude nakonec výsledek takový, jaký nejspíše očekáváte. Mnohem lepší je tedy při prvním hnojení sazeničky zdánlivě trochu „přibrzdit“ a na vývoj listů se soustředit až poté. A jak by mělo vypadat optimální složení prvního hnojiva? Musí obsahovat tři základní prvky: dusík, draslík a fosfor v poměru 13:13:40.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení droždím a kyselinou jantarovou

V praxi však bývá těžké na takové hnojivo v obchodech narazit. A pokud už je přece k dostání, pak spíše ve větších baleních, určených pro velkopěstitele. Takový nákup se běžným zahrádkářům zkrátka a dobře nevyplatí. Je proto mnohem lepší vsadit na hnojivo, které je běžně dostupné. Jde o staré dobré droždí. Pro rostliny jde především o hodnotný zdroj bílkovin, ale obsahuje také další důležité složky.

Ve hře jsou především vitaminy skupiny B, konkrétně jde o:

  • vitamin B1 (thiamin)
  • vitamin B2 (riboflavin)
  • vitamin a B3 (niacin)

Zapomínat však nelze ani na vyšší obsah chromu a optimální zastoupení dusíku, draslíku a fosforu, o kterém jsme mluvili výše. Droždí je však třeba řádně aktivovat klasickým procesem založení kvásku. Samo o sobě však nestačí, všechny složky v hnojivu budou rostlinami využity mnohem lépe, pokud se hotový roztok smíchá navíc ještě s kyselinou jantarovou a dřevěným popelem. A jak si takové hnojivo připravit?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z droždí pro rajčata

Budete potřebovat 10 gramů suchého droždí a 5 lžic cukru. Obojí nasypte do dostatečně velké nádoby, přidejte 500 gramů dřevěného popela a vše zalijte 1 litrem vody. Řádně promíchejte a nechte půl hodiny odstát. Nakonec přefiltrujte, ke směsi přilijte 8 litrů teplé vody a v závěru do hnojiva vmíchejte ještě 1 tabletu 0,5 g kyseliny jantarové. Tu seženete v lékárně (někdy i pod názvem kyselina butandiová) a slouží jako přírodní biostimulant a antibiotikum.

Tableta se lépe rozpustí, pokud ji předtím podrtíte. Nakonec už zbývá toto hnojivo jen použít. A kdy je k tomu ta správná příležitost? Přesně ve chvíli, kdy mají vaše sazenice již dva pravé listy. Sazenice zalévejte nejlépe brzy ráno, zemina je ještě vlhká od večerní zálivky. Pokud tomu tak není, navlhčete ji. Zalévání rajčat hnojivem přímo na suchý substrát by mohlo vést k popálení jejich kořenů. A to byste zcela jistě nechtěli.

Jak často hnojení opakovat

Pokud nebudete mít po ruce kyselinu jantarovou, pak můžete vsadit i na kyselinu boritou v množství 0,2 gramu. Ta se však na rozdíl od kyseliny jantarové rozpouští pouze v horké vodě. Hnojení je třeba zopakovat po 10 dnech. Dále je už možné přejít na klasické schéma, zahrnující buď vaše oblíbené přírodní hnojivo, nebo hnojivo z obchodu. Vhodným hnojivem pro mladá rajčata je i voda, která vám zbyla po vaření brambor (samozřejmě neosolená).

Jak hnojíte sazenice svých rajčat vy?

Při hnojení je možné využít také kuchyňské zbytky. Naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze skořápek

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články