S touto radou budete mít neuvěřitelnou sklizeň rajčat | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pohnojte rajčata jako naši předkové a získejte perfektní výsledky během pár týdnů. Bohem zapomenutý návod akceleruje šťavnatost i velikost plodů

Pohnojte rajčata jako naši předkové a získejte perfektní výsledky během pár týdnů. Bohem zapomenutý návod akceleruje šťavnatost i velikost plodů

Většina lidí, kteří pěstují zeleninu na své zahrádce, se vždy opravdu těší z úrody. Není totiž nic lepšího než doma vypěstované suroviny.

rajcata na kericku e1628319466357
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z největších tajemství k tomu, abyste mohli pěstovat velká, zdravá a chutná rajčata, je vědět, jak a kdy je správně hnojit. Keříčky, na nichž rajčata rostou, jsou trošku oříškem. Bohužel i přesto, že jste měli vždy velkou a nádhernou úrodu, se může náhle stát, že rostliny rychle vyčerpají živiny z půdy. Výsledkem tak bude mnohem menší úroda než v předchozích letech. Existuje však osvědčený tip zahradníků, jak správně hnojit.

Jak a kdy hnojit rajčata

Rostlinám rajčat prospívá hnojení v několika bodech jejich životního cyklu. Pro ty, kteří začínají pěstovat vlastní rajčata, je ideální začít lehce hnojit už malé sazeničky. Trocha živin totiž může rostlinám pomoci k tomu, aby již od začátku skvěle rostly. Stačí jen, když při výsadbě přidáte do půdy kapku organického hnojiva a v prvních 4 týdnech při zalévání přimícháte ještě slabou směs kompostu.

velke mnozstvi rajcat
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení rajčat při výsadbě

Je opravdu důležité poskytnout rostlinám hnojivo s pomalým uvolňováním. Během prvních 4–8 týdnů v zemi rajčata potřebují postupnou a stálou výživu, aby si mohla vybudovat pevné kořeny. Začněte přidáním šálku kompostu do každé výsadby. Kompost má v sobě totiž veliké množství živin, jež jsou pro rostliny, které teprve začínají růst, velmi potřebné.

Jak hnojit, když už rajčata začínají růst

Rajčata po přesazení potřebují několik týdnů, než se přizpůsobí půdě. V tu dobu je nijak nepřihnojujte, mohlo by jim to spíše ublížit. Jakmile jsou rajčata v zemi déle než 4 týdny, můžete pomalu začít s přihnojováním. Aplikujte však hnojivo postupně a ve slabých dávkách. Použití velkého množství hnojiva může spálit rostliny a žádnou úrodu byste neměli. Pokud nemáte k dispozici kompost, můžete každé dva týdny použít tekuté organické hnojivo.

mlade rostlinky rajcata e1628596737116

Kdy přestat s hnojením

Jak již bylo zmíněno, příliš mnoho živin může být pro rajčata spíše problém. Jakmile začnou dozrávat plody a sklizeň bude na obzoru, měli byste s hnojením přestat. Pokud totiž budete hnojit i v pozdějším období, rostliny se budou soustředit na růst listů a ne plodů. Posledním způsobem, jak rostlinám pomoct, je, když budete pravidelně sbírat zralá rajčata. Díky tomu vaše rostliny budou moci dále využít přijaté živiny při dozrávání zbylých plodů.

Zdroj: ThisIsMyGarden