Pěstovat okurky a rajčata ve stejném skleníku nemusí být nejlepší nápad: Pokud jedna z plodin prosperuje, druhá skomírá

Tajemství úspěšného pěstování plodin spočívá také v jejich správném umístění a vhodné kombinaci. Z toho důvodu byste neměli spojovat okurky a rajčata.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Mezi nejoblíbenější plody letní sezóny patří čerstvé okurky a rajčata, které jsou nejen plné lahodné chuti, ale také vitamínů a dalších prospěšných látek. Aby byla vaše úroda opravdu bohatá, musíte jim zajistit tu nejlepší péči a vyhnout se nejčastějším chybám, které vás o celou sklizeň během chvilky připraví. Zaměřte se na správnou péči o okurky a rajčata a tohoto problému se vyvarujte.

Proč některé rostliny nekombinovat

Výsev i výsadbu jednotlivých druhů byste měli vždy pečlivě rozplánovat. V těsné blízkosti byste měli umisťovat ty, které mají stejné nebo podobné požadavky na životní podmínky. Zároveň byste si měli dát pozor na ty, jež si vzájemně konkurují a z půdy odčerpávají stejné živiny a látky. Prospívat budou vždy jen ty nejsilnější a ostatní rostliny zvadnou. 

Zároveň se vedle sebe nevyplácí umísťovat ty plodiny, které trpí na stejné nemoci, houbové choroby nebo podléhají stejným škůdcům. Jakmile je napadeno pár jedinců, může se nemoc nebo hmyz snadno rozšířit i na okolní rostliny, a vaše ztráty tak budou několikanásobně vyšší. Takové druhy raději sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe, abyste tomuto problému předešli.

zahradník pečuje o okurky ve skleníku iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč nepěstovat okurky a rajčata spolu

Přestože rajčata a okurky netrápí stejné neduhy, měli byste si jejich pěstování v jednom skleníku dobře rozmyslet, a to z toho důvodu, že obě plodiny mají jiné požadavky na vnější mikroklima. Pokud tedy vytvoříte ideální podmínky rajčatům, okurky nebudou příliš spokojené a utrpí tím jejich růst a vývoj. Celková úroda bude menší a dochází i ke zhoršení chuti. V případě, že naopak upřednostníte okurky, rostliny rajčat mohou zcela zahynout.

V čem se liší jejich potřeby

Zatímco okurky vyžadují vyšší teplotu a větší úroveň vlhkosti, u rajčat je tomu přesně naopak. Pro ně jsou takové životní podmínky téměř nesnesitelné a mají větší nároky a sušší vzduch. Je téměř nemožné zavděčit se oběma těmto plodinám zároveň.

Jak tento problém vyřešit

Nejjednodušším řešením je proto tyto rostliny pěstovat odděleně a pro každou z nich vytvořit samostatný skleník, nebo jednu z nich pěstovat venku. Pokud však trváte na skleníkovém pěstování, ale k dispozici máte jen jeden, pak ho pomocí vhodného materiálu rozdělte na dvě části. Takto budete moci vytvořit ideální podmínky pro okurky i rajčata, aniž by někdo z nich strádal.

Jak na úspěšné pěstování rajčat

Jaké máte zkušenosti s pěstováním okurek a rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články