„Sousedi“, které okurky nemají rády: Blízkost rajčat může zničit celou úrodu

Některé druhy plodin se zkrátka ve své blízkosti nesnesou. Platí to i o okurkách, které jsou ve svých nárocích na sousedy obzvláště vybíravé.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud patříte mezi zahradníky, kteří s tímto koníčkem teprve začínají, jistě osazujete zahradu plní nadšení a elánu a těšíte se na budoucí velkolepou úrodu. Možná byste měli ale zabrzdit a nejprve si přečíst pár článků či moudrých knih. V těch se totiž například dozvíte, že je velmi důležité dodržovat některé zásady a principy. Například je nutné myslet na fakt, že některé rostliny se zkrátka nemají v oblibě, což může snížit jejich výnos. Taková zkušenost vás může od zahradničení odradit.

Co zasadit ve větší vzdálenosti od okurek

Rostliny zasazené blízko u sebe se navzájem ovlivňují. Každá plodina má jiné nároky na půdu, stanoviště a zálivku. Při plánování setby byste měli respektovat tyto hlavní faktory, které mají úlohu v konečné produkci. Další zásadou je, že by se rostliny měly navzájem ovlivňovat pozitivně a spolupracovat, například by měly vylepšovat kvalitu půdy nebo odrazovat škůdce. Rostliny, které spolu navzájem soupeří, se zbytečně obírají o živiny, které jsou pro ně stěžejní, aby vyprodukovaly velkou úrodu.

Okurky jsou na výběr sousedů poněkud náročné. Kdybyste do jejich blízkosti zasadili plodiny, které jim škodí, mohou být sazenice okurek v důsledku odebírání živin jinou rostlinou zakrnělé, neplodící a náchylné na škůdce a choroby. Asi největším nepřítelem jsou pro okurky tolik chutná rajčata. Ta potřebují ke svému růstu hodně živin a minerálních látek, takže si je berou, odkud jen můžou. Stejně jako nejsou vhodná rajčata, v blízkosti okurek byste rozhodně neměli pěstovat ani brambory, jež jsou náchylné na plísně, případně pak papriky či dýně.

S čím může být okurka zajedno

Nezoufejte, existuje několik plodin, které se rozhodně hodí zasadit do blízkosti okurek. Mezi ty se řadí například hrášek, fazole, cibule, česnek, červená řepa, košťálová zelenina, pažitka či kopr. Tyto plodiny potřebují ke svému růstu podobné podmínky jako okurka a nejsou až tak náročné na živiny.

Okurky a rajčata iZdroj fotografie: Pixabay

Okurky kromě správně zvoleného substrátu, pravidelné zálivky a dobře vybraného stanoviště rozhodně vyžadují i kvalitní hnojivo. Díky hnojivu získají dostatek živin a minerálních látek a porostou pak jako divé. Hnojiva lze zakoupit v zahradnictví, hobby marketech i supermarketech. Pokud ale nemáte v lásce utrácení, je možné si velmi dobré hnojivo udělat i doma za pár korun a s minimem úsilí. Použijte věci, které by jinak skončily v koši, například staré pečivo, cibulové slupky či kopřivy.

Které plodiny vysazujete nejčastěji k okurkám?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství