Předejděte žloutnutí listů vašich rostlin díky správné péči
adbz.cz » Hobby » Jestliže listy sazenic žloutnou, chyba může být v nevhodné půdě a špatném umístění

Jestliže listy sazenic žloutnou, chyba může být v nevhodné půdě a špatném umístění

S blížícím se jarem je nejvyšší čas začít plánovat výsadbu. Abyste se v létě mohli těšit z bohaté úrody, je potřeba záhony na zahradě připravit a sazenicím věnovat dostatek péče.

sazenice zelenina substrat
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zima pomalu končí, dny se prodlužují a venkovní teplota už se jen sem tam přiblíží k nule. Ze zimního spánku se pomalu probouzejí nejen někteří tvorové, ale také zahradníci. Práce na zahradě mohou po roztátí posledního sněhu opět započít. Aby vám připravené sazenice doma nestrádaly, je třeba vyhnout se nejčastějším chybám, které zpomalují jejich růst a zhoršují jejich zdraví. Strádající sazeničky poznáte například podle žlutých listů. 

Pro výsadbu zvolte vhodnou půdu

Aby vám všechna semínka vyklíčila, je pro jejich výsadbu důležité vybrat tu nejvýživnější půdu. Jen tak budou mít semínka dostatek živin, aby mohla zdravě a rychle růst. Požadavky na vlastnosti půdy se mohou mezi jednotlivými druhy rostlin lišit. Čím více živin ale svým rostlinám dodáte, tím větší úrodu můžete v sezóně sběru očekávat. Veškerá namáhavá práce a trpělivost se při sklizni vyplatí a několikanásobně vrátí.

Správně rostliny zalévejte

Ať už se staráte o sazenice, nebo vzrostlé rostliny, vždy je důležité sledovat potřebu zálivky a upravovat její dávkování podle počasí a požadavků rostlin. Příliš častým zaléváním můžou začít kořeny rostlin zahnívat. Zvlášť v případě, že voda nemá dostatek prostoru, aby mohla odtékat. Přeléváním rostlin ničemu neprospějete a rostliny spíše zahubíte. Naopak pokud své rostliny nebudete dostatečně zalévat, mohou uschnout. Nedostatek vody se na většině rostlin projevuje žloutnutím jejich listů. Abyste usychající rostlinu zachránili, je potřeba častější doplňování vody.

zalevani z konve
Zdroj fotografie: Piqsels

Zvolte správné umístění

Při výsadbě byste měli vědět, jaké podmínky jsou pro daný druh rostlin nejlepší, a podle toho zvolit nejvhodnější místo. Některé rostliny milují světlo, ale přímé slunce je může spálit. Jiné rostliny zase pro svůj zdravý vývoj preferují polostín. Vždy se řiďte potřebami rostlin a ty pak budou hezky prospívat. Jakmile začnou rostliny strádat a úprava zálivky nepomohla, je nejspíš načase rostlinu přesadit na vhodnější místo. 

Pravidelně rostlinu hnojte

V průběhu svého růstu rostlina čerpá živiny z půdy. Aby nedošlo k úplnému vyčerpání všech potřebných živin, měli byste půdu pravidelně přihnojovat. K tomu můžete využít vlastní kompost nebo doma připravená hnojiva, která bývají často mnohem lepší a kvalitnější než kupovaná. Opatrní byste také měli být při používání různých herbicidů a insekticidů při odstraňování škůdců. Látky obsažené v těchto prostředcích mohou poškodit zdraví vaší rostliny, nebo ji zcela zahubit.